(KOS Medya – 8 Haziran 2014)

Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla yüzlerce yaşam savunucusu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un katilleri Limak-Mapa-Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumuyla birlikte 3. Havalimanı talan ve katliam projesinin temelini attığı saatlerde İstiklal’de bir araya geldi.

 

Ekonomik büyüme fetişizmi ardına sığınarak kente, doğaya, yaşam kaynaklarımıza, göçmen kuşlara, kuzey ormanları köylülerine, geleceğimize büyük bir tehdit oluşturan şaibeli 3.Havalimanı projesine karşı Kuzey Ormanları Savunması olarak 7 Haziran Cumartesi İstiklal Caddesi’nde eylemdeydik. 18.30’da Tünel’de başlayacak yürüyüş öncesi saat 16.00’dan itibaren İstiklal Caddesi’nin farklı bölgelerinde Kuzey Ormanları Savunması’nın basın açıklaması hoparlörlerden verilmeye başlandı, 3. Havalimanı doğa kırım projesiyle ilgili “3 Havalimanı: Nereden Baksan Katliam, Yağma Şaibe!” başlıklı bildiriler dağıtıldı. (Vine videoları: 1 / 2 / 3 / 4)

18.30’da Tünel’de bir araya gelen çeşitli demokratik kitle örgütleri, partiler, park forumları ve yaşam savunucuları, ağaç kostümlü dostlarımızın öncülüğünde,4 “3. Havalimanı sermayenin yeni talanı” pankartı arkasında coşkulu sloganlar ve renkli dövizlerle yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca biri  kuzey ormanlarında hafriyatlarla doldurulan su kaynaklarından dolayı göç edemeyen leyleklere gönderme yapan leylek kostümlü olmak üzere, üç tahta bacak da kortejimizde yer aldı. Alkışlar ve sloganlar eşliğinde başlayan yürüyüşümüze pedallayan dostlarımız Velotopya da,  Kuzey Ormanları Savunması flama ve kalkanlarıyla önce Beşiktaş’tan Taksim Meydanı’na ardından İstiklal’e giriş yaparak destek verdiler ve kortejimize katıldılar.

8

 

Yürüyüş boyunca “Diren orman diren İstanbul”, “Yağmaya talana yolsuzluğa hayır“, “Sermaye defol ormanlar bizimdir”, “Ormanıma, köyüme mahalleme dokunma,” sermaye elini ormanımdan/İstanbul’dan çek”, “kuzey köyleri yalnız değildir, “susma sustukça dünya beton olacak”, “havalimanı sermayenin talanı”, “ormanlar halkındır halkın kalacak” ve “temel atma boşuna yıkacağız başına” sloganları atıldı. Kuzey Ormanları Savunması kortejinin Odakule’yi geçtikten hemen sonra SALT Beyoğlu’nun 3. katından açılan “Doğaya, insana, hayata düşman Recop Tazyik Gazdoğan” pankartı ise gerek kortej katılımcılarından gerek eylemi dışarıdan takip edenlerden büyük alkış ve destek aldı. 

12

Kortej Galatasaray Meydanı’na geldiğinde ise yaşam alanlarımızı zapturapt almaya çalışan iktidar-sermaye ittifakı bir kez daha halka çevik polis ve TOMA barikatını kurdu. Tüm yolu yaya trafiğine kapatan çeviğe halkın tepkisi büyüktü. Barikatın açılması için gerçekleştirilen oturma eylemi sırasında 3. Havalimanı21 projesinin iptali için dava açan avukatlardan durumun hukuksuzluğu hakkında bilgi verildi, mahkemeden çıkan ÇED raporunu durdurma kararına karşı, bir üst mahkemenin kararı bozduğu anlatıldı. Korteje Galatasaray’da katılan “Taksimli Ferdi Tayfur” da polis barikatına direnenlere şarkılarıyla destek verdi. (Vine videoları: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / / 10 / 11 / 12 / 13)

 

Oturma eylemin ardından barikatlara yüklenen yaşam savunucuları, polisle burun buruna basın açıklamalarını gerçekleştirdiler. Tiyatro sanatçısı Erol Babaoğlu’nun “İstanbul Halkı kulak ver!” diyerek başladığı basın açıklamasında “talan lobisinin ülke tarihinin en büyük hukuksuzluğunu, en büyük kamu kaynakları peşkeşini, en yıkıcı şehirleşme potansiyelini, en büyük orman ve tarım alanı tahribatını, en büyük kuraklık tehdidini, en büyük hayvan kırımını, en şaibeli projesini” başlattığı vurgulandı.

gökhantanış

Foto: Gökhan Tanış

22

Basın açıklaması ardından Tünel’e geri yürüyerek eylemimizi “sokaktayız, sokakta olmaya devam edeceğiz! Yaz boyunca sokağa, meydanlara, kuzey ormanları’na! Kuzey Ormanları senin, Kuzey Ormanları Savunması sensin!” çağrısı ve “bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganlarıyla sonlandırdık.

Kuzey Ormanları Savunması eylemin ardından küçük bir grup yaşam savunucusu orman talanından bölgedeki yaşam alanlarını kaybeden domuzlara atfen  “Peki domuzlar da uçağa binecek mi?” pankartıyla Gezi Parkı’na giriş yapmak istese de sivil polisin müdahalesiyle Gezi Parkı merdivenlerinde engellendiler. 

29

Yarın Haber‘in kamerasından Kuzey Ormanları Savunması 7 Haziran 2014 eylemi

 

Kuzey Ormanları Savunması 7 Haziran 2014 Basın açıklaması ses kaydı


7 Haziran 2014 Basın açıklamamız:

İstanbul’u dozerler bürüdü! İstanbul’un kuzeyinde talan ve vahşet kol geziyor. Talan ve vahşet, yine yalanla besleniyor! Kuzey ormanlarında “gümbür 30
gümbür” ilerleyen dozerler, “kalkınma, büyüme, gelişme” diye bağırıyor. Oysa Soma’dan biliyoruz. Bu havalimanı, sermayenin yeni bir  katliamı. Ormana
sokulan betondan hançer, son nefes kaynağımızı, kuzey ormanlarını yok ederek üstümüze doğru geliyor. Son orman katledilirken, son ağaç kesilirken, son dere kurutulurken, son kuş ölürken beton bir cehennemde, yalanla besleyecekler bizi! Oysa açız, ekmekle ve gerçekle beslenmeye; doğayla ve insanla barışık bir hayat yaşamaya muhtacız!

Bugün kuzey ormanlarında bir ağaç daha kesildi; bir leylek daha öldü; bir göl daha kurudu; bir gerçek daha katledildi. Bugün kuzey ormanlarında, 3. havalimanı adı altında, büyük bir çevre kırımı; zamana yayılmış yeni bir Soma katliamı başladı. Bugün kuzey ormanlarında gümbür gümbür ilerleyen dozerler, yerin altını da yerin üstünü de cehenneme çevirenlerin; doğamızı, kentimizi, emeğimizi yağmalayanların emrinde. Marmara’ya, İğneada’ya, Saray’a, Hasankeyf’e, Yusufeli’ne, Maltepe Sahili’ne, Hüseyin Avni Paşa Korusu’na, Taksim’e, Bedaş’ın taşeron işçisine savaş açanların; kapalı kapılar arkasında sinkaflı pazarlıklar yapanların emrinde. Cengiz-Limak-Kolin-Mapa-Kalyon isimli talan lobisinin emrinde.

İstanbul halkı, kulak ver! Talan lobisi, bugün ülke tarihinin en büyük hukuksuzluğunu, en büyük kamu kaynakları peşkeşini, en yıkıcı şehirleşme potansiyelini, en büyük orman ve tarım alanı tahribatını, en büyük kuraklık tehdidini, en büyük hayvan kırımını barındıran, en şaibeli projesini; 22 milyar avroluk 3. havalimanı vurgununu başlattı. 20 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan; 70’ten fazla hayvan türü, sayısız endemik bitki, İstanbul’a can veren su havzaları ve son tarım alanları, talan lobisinin çıkarları uğruna tehdit altında.  Kuzey ormanlarında “gümbür gümbür çalışan” dozerler seni, nefesini, çocuklarını, geleceğini ezmek için harekete geçti. Önce ağaçlar, sonra kuşlar, sonra mahallen, sonra çocukların…

İstanbul halkı, kulak ver! 3.havalimanı katliamının bedelini ciğerlerin sökülerek; cebin boşaltılarak; su kaynakların yok edilerek; beton bir cehennemde yaşamaya mahkum edilerek sen ödüyorsun; sen ödeyeceksin! Tek kazanan yağmacılar olacak.

İstanbul halkı, kulak ver! Bugün kuzey ormanlarına doğaya, ormana, hayata, emeğe, kadınlara, çocuklara düşman bir başbakan, diktatörlük rejiminin anıtını dikiyor. O başbakan ki hukuksuzluğu Danıştay tarafından da yürütmeyi durdurma kararıyla tescillenmiş olan, geri dönüşsüz bir çevre felaketi yaratacak 3. havalimanı vurgununun temelini büyük bir kibirle atıyor. O başbakan ki yaşamın kaynağı suyun; hayatı var eden emeğin; narin karacanın; mağrur kartalın; göçmen leyleklerin, ulu ağaçların vahşice katli üzerinde iktidarını sağlamlaştırmaya çalışıyor. O başbakan ki akıl dışı yalanlarla ve zorbalıkla, yaşamı yıkımın boyunduruğuna sokabileceğini sanıyor.

İstanbul halkı, kulak ver: Konuşan biziz! Frankfurt, Pensilvanya, lobiler, başkanlar, sultanlar değil, senin öz çocukların. Korumasız, çıplak, yalansız; elimizde pankart, ağzımızda hakikat… 3. havalimanı yağmadır, talandır, katliamdır! Kuzey ormanları senin, kuzey ormanları savunması sensin! Elini ver, yağmayı, katliamı durduralım. Elini ver, hep birlikte haykıralım: Bu halk yalana, talana, katliama teslim olmayacak. Börtü böceğimiz, hayvanlarımız, ormanlarımız, çocuklarımız ve geleceğimiz için, ölüme karşı yaşamı savunmak için, bugün sokaktayız, yarın da sokakta olacağız!

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI

7 Haziran eylemimizden kareler

 

27

Fotoğraf: DHA

15-dha

Fotoğraf:DHA

1 2 3 5

atilla atala 4

Foto : Atilla Atala

atilla atala1

Foto: Atilla Atala

atilla atala2

Foto: Atilla Atala

atilla atala3

Foto: Atilla Atala

12

gokhantanış2

Foto: Gökhan Tanış

17 16 14 13 6 11 10 9 8

gokhantanış3

Foto: Gökhan Tanış

7 4

Foto: Ahmet Keskin

Foto: Ahmet Keskin

18 24 23 22 21

Foto: Gökhan Tanış 20 19 25 26

30 28