(Diken – 8 Haziran 2014)

Dünyadaki ormanların tahrip edilmesiyle sadece bitki ve hayvan türlerinin değil, ayrıca o bölgede göçe zorlanan yerlilerin dillerinin de yok olduğu belirtildi.

İngiliz araştırmacılar Jonathan Loh ve David Harmon‘ın yayınladığı rapora göre dünyada şu an konuşulan 7 bin dilin dörtte birinin, ormanlarla birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 1970 yılından beri memeli hayvanların yüzde 21′i, kuşların yüzde 13′ü, kertenkelelerin yüzde 15′i ve amfibi hayvanların yüzde 30′u yok olurken, bunlarla birlikte 400 dil de ormanlarla birlikte ortadan kayboldu.

Özellikle Afrika ülkelerinde devletlerin izlediği politikalar nedeniyle evlerinden olan birçok yerli göç ettikten sonra o bölgedeki kabilelerin dillerini benimseyerek kendi dilini kullanmamaya başladığı ifade edildi.

afrika1

Kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya gelen diller üzerine çalışan Dr. Mandana Seyfeddinipur, “Farklılıklarımız ve zenginliklerimiz birer birer kayboluyor. Diller bölgenin coğrafi yapısının aynasıdır ve ormanlarla birlikte onlar da ne yazık ki doğadan kayboluyor” dedi.