(sendika.org – 11 Haziran 2014)

Osmanlı’dan bu yana tarımsal amaçla kullanılan İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün arazisine özelleştirme kararı çıktı. İmar izniyle ranta açılmak istenen Erenköy’deki arazi için bölge halkı ve kurum çalışanları ayakta

8 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile İstanbul’da 71 taşınmaz için özelleştirme kararı alındı. Bu alanlardan biri Erenköy’de, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün kullanımında olan yaklaşık 22 bin metrekarelik arazi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından “zirai maksatla kullanılmak üzere” vakfedilen ve 1927’de aynı amaçla kullanılmak üzere Tarım Bakanlığı’na devredilen arazi, geçmişten bugüne tarımsal amaçla kullanıldı. Arazi üzerinde, muhafaza edilmesi gereken 370 ağaç, gıda-yem, su ürünleri tohum ve diğer bitkisel ürünlerin denetimi ile havyan sağlığı hizmetlerinin yürütüldüğü birimler bulunmakta.

erenköy-tarım-il-müdürlüğü-2

AKP betonun rantında ısrarlı

AKP iktidarı tarafından 2004 yılından itibaren birçok defa yapılaşmaya açılmaya çalışılan arazi için yapılan kat karşılığı inşaat ihaleleri, meslek odalarının açtığı davalarla iki kez iptal edildi. Son olarak 2008’de Danıştay tarafından iptal kararı verildi. Ancak özelleştirme kapsamına alınan arazi şimdi yine yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya.

Kamusal hizmet sekteye uğrayacak

Karar itiraz eden bölge halkı ise kararla birlikte eylemlerine başladı. Daha önce il tarım müdürlüğü önünde eylem yaparak imza toplayan mahalleliler ve kurum çalışanları bugün de (11 Haziran) bir basın açıklaması düzenlendi. Meslek odaları, mahalle muhtarlıkları, dayanışma ve forumlardan oluşan Göztepe Dayanışması adına yapılan açıklamayı, Mimarlar Odası Anadolu 1. Bölge Temsilcisi Saltuk Yüceer okudu. Açıklamada, yapılaşma girişimi ile yeşil alanın betonlaşmasının ve yürütülmekte olan kamusal hizmetlerin sekteye uğramasının kaçınılmaz olduğu, kurum çalışanlarının ve kurumdan hizmet alanların mağduriyet yaşayacaklarının aşikar olduğu vurgulandı.

Hukuki süreç başladı

Meslek odalarınca hukuki girişimlerin başlatıldığı, davalar açıldığı belirtilerek “Araziyi özelleştirme kapsamına alarak ranta açan kararın derhal iptal edilmesi için her türlü hukuki girişimleri sürdürmeye, demokratik tepkilere dile getirmeye ve yaşam çevrelerine sahip çıkmaya kararlılıkla devam edeceğiz” denildi.

erenköy-tarım-il-müdürlüğü-1

Mahallemizin, çalışma alanlarımızın rant ve beton üzerinden kurulan bu ‘saadet zinciri’ çılgınlığına kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” denilen açıklama “İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arazisi halkındır, satılamaz!” sözleriyle bitirildi.

Aynı karar İstanbul’u satacak

8 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı’na göre İstanbul’da 71 taşınmaz için özelleştirme kararı alındı. Yapılaşma yasağı olan dere yatakları, yol, dini tesis, arkeolojik alan gibi parsellerin olduğu taşınmazlara gelecek imar izniyle toplamda 2 bin dönüm arazi imara açılacak. Özelleştirme işlemlerinin tamamlanması için kararlaştırılan süre ise 2 yıl.