(sendika.org – 13 Haziran 2014)

Artvin İli Borçka İlçesi Kaynarca Köyü’ne Yeşilce Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan HES için ÇED sürecinde gereken ‘Halkın katılımı toplantısı’ yapmak üzere köye giden şirket ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü  görevlileri karşılarında HES istemeyen köylüleri buldu. Şirketin araçları köy girişinde engellendi, toplantı köylüler tarafından yaptırılmadı

 

Borçka Kaynarca Köyü’ne Yeşilce Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan HES için ÇED yönetmeliğinde belirtilen ve prosedür tamamlamak üzere hazırlanan ‘halkın katılımı toplantısı’ yapmak üzere köye giden şirket ve ‘kamu’ görevlileri karşılarında HES istemeyen köylüleri buldu. Şirketin araçları köy girişinde engellendi, toplantı iptal edildi.

Köylülerin HESçilere geçit vermemek üzere yola indiğini haber alan şirketin çağrısı ile jandarmanın da eşlik ettiği araçlar köyün girişinde durduruldu. Muhtar ve ihtiyar heyeti HES’çilerin yolunu keserek köyde düzenledikleri ‘bilgilendirme’ toplantısına kimsenin katılmayacağını çünkü hiçbir köylünün HES istemediğini söyledi. İhtiyar heyeti HES’çilere darp edilmemek ve can güvenliklerini korumak istiyorlarsa geldikleri gibi gitmeleri gerektiğini, köylülerin öfkeli olduğunu da ifade etti. Muhtar heyeti ayrıca köyde HES’e karşı topladıkları 500 imzayı da gelen görevlilere verdi. Şirket tarafından halkın taleplerini dikkate almak için değil HES yapım sürecinin prosedürlerini yerine getirmek için yapılması planlanan ‘halkın katılımı’ toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edilmek zorunda kaldı. Gelen görevliler hazırladıkları tutanakta halkın projeye karşı olduğunu yazarak bölgeden ayrıldı.

borcka_tutanak