(Bakırköy Halk Meclisi – 15 Haziran 2014)

Ataköy 7-8. Kısım orman yolunda imara açılan alandaki 100 ağacı korumak isteyen vatandaşlar dün saat 14.00’te Ataköy’de, ‘demir perdelerin önünde piknik var’ adında bir eylem düzenledi.

Eylemi düzenleyen Bakırköy Halk Meclisi ve sivil toplum kuruluşları dışında bölge halkı eyleme yoğun katılım gösterdi.

İmara açılan alanda bulunan ağaçların korunmasını isteyen Bakırköy Halk Meclisi, bir basın açıklamasıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Kadir Topbaş ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’ndan taleplerini açıkladı.

image

Basın açıklamasında bu alanın ücretli yurt ve külliye olmaması ve kesilecek 100 ağacı korumak istediklerini, bunun için 10 bin imza toplandığı ve İBB ile Bakırköy Belediyesi’ne bu imzaların verildiği belirtildi. İBB ve Bakırköy Belediyesi’nden bu alan için imar planı tadilatı yapılmasını ve Ataköy 7-8. Kısım’daki orman yolunun botanik park olarak kalmasını istediklerini basın açıklamasında talep ettiler.

image

image

Basın açıklamasından sonra Soma’da hayatını kaybeden işçiler ve Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenler için şiirler okundu. Ağaçların kesileceği alanın önünde piknik yapan eylemciler daha sonra Bakırköy Halk Meclisi’nin tasarımladığı “Türkiye’nin ilk Gezi Parkı masa oyunu Gezipoly”yi oynadılar.

image

image

image

Oyun sonrası alternatif sanat topluluğu Praksis’in müzikal performansı sonrası topluluk bölgeden ayrıldı.

image

Ataköy 7-8. Kısım, 257 ada, 51. Parselde bulunan 3060 metrekarelik araziye ücretli yurt ve külliye yapılmak isteniyor.