(Diken – 16 Haziran 2014)

Deniz suyuyle tatlı suyun birleştiği nadir doğa güzelliklerinden Dalyan İztuzu Plajı’nın Dalçev AŞ’ye sekiz yıllığına kiralanmasına karşı yöre halkı ayağı kalktı.

Kiralama işlemiyle yıllardır belediyenin işlettiği halk plajı özel şirkete devrediliyor.

‘İztuzu halkındır’

Milliyet’in haberine göre İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) imza kampanyası da başlatarak İztuzu’nun işletmesinin özel bir şirkete sekiz yıllığına kiralanmasına bir kez daha ‘İztuzu halkındır, halkın kalacak’ diyerek karşı çıktı.

İztuzu’ndaki kiralamanın usulsüzce yapıldığını belirten İKUP sözcüsü Binnaz Ceylan, ihale yapılmadığını, kamuoyunun bilgilendirmeden yapıldığını aktardı. Plajın yıllardır belediye tarafından işletildiğini söyleyen Ceylan, “Kiralar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na zamanında ödenmiş, çevre ve doğa kirletilmemiş, plajlardan kazanılan gelir kamu hizmeti için kullanılmıştır. Buna rağmen plajlar sümen altından kiraya verilmektedir” dedi.

Sürecin bundan sonra kiralama işleminin iptali için yasal yollarla devam edeceğini söyleyen Ceylan,”Korunan alanlar ticari meta olarak görülmemelidir. Burada bir imza kampanyası başlatıyor, tüm yaşam savunucularını, doğa ve çevre koruyucularını bizlere destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

İhale kapalı zarf usulü

İztuzu’nun kiralanma işleminin ihale gerçekleşmeden ve usülsüzce yapıldığını söyleyen yöre halkına karşı, Dalçev AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ihalenin kapalı zarf usülü gerçekleştiği için basında hangi tarihte, hangi saatte ve nerede yapıldığına ilişkin bir bilginin bulunmadığını söyledi.

‘Ben bilmem ihale komisyonu bilir’

Hürriyet’ten Cihan Kaya’nın haberine göre Oruç, ihalenin tarihinin de kendilerine ‘yazılı’ olarak verilmediğini belirterek şöyle konuştu: “Yazılı olarak değil, Ortaca belediyesine de telefonla aranıp ihale süreci belirtilmiş. Buradaki detayları, ihale komisyonuyla ilgili tarihi ve diğer unsurları bilemem, bunu ihale komisyonu bilir. Öncelikle Dalyan Boğazağzı ve İztuzu Plajı ile ilgili dilekçelerimizi daha önce verdiğimiz için, burada bildiri kanununa göre, bu mail olarak da olabilir zannediyorum. Telefonla da olabilir. Bu ihale komisyonunun yürüteceği süreci bilemem, onu ihale komisyonu bilir.”

İztuzu’nun ranta açılması için ilk teşebbüs bu değil. Bundan önce caretta caretta hastanesi yapılacak bahanesiyle imara açılacağı anlaşılınca Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin ‘bağırtı çağırtı’ dediği eylemler gerçekleşmiş, bakan projeyi iptal ettiklerini açıklamıştı.