(DAYKO – 13 Haziran 2014)

Edirne Havsa İlçesi Necatiye köyünde, Avrupada ve ülkemizde soyu tükenme tehlikesi altında olan Avrupa Kırmızı Orman Karıncasına (Formica pratensis) ait yuvalar bulundu. Köy yerleşim alanı içerisinde ve elma bahçelerinde bulunan 12 yuvada, Trakya Üniversitesi Biyoloji bölümü Öğretim üyeleri çalışma yaptı.

Kırmızı Orman Karıncası Türkiye de sadece Istranca ormanlarında yaşar

Dünyadaki birçok ülkede soyu tükenmiş, Almanya ve Hollanda’da kanunla koruma altına alınmış Avrupa Kırmızı Orman Karıncaları, ekolojik sistem ve insan hayatı için büyük önem taşımaktadır. Anadolu’da yaşamayan bu türe sadece Istranca Ormanları çevresinde rastlanmaktadır.

direnkarınca-01

Bir kolonisi 400 bin karıncadan oluşan bu türün, 1 hektarlık ormanlık alanda kene dahil zararlı böceklerin yaşamasına asla izin vermezler.  Bu nedenle zararlı böcekleri yiyerek ekosistemde denge sağlaralar bunların olmadığı yerde zirai ilaçlar kullanılır. Kırmızı orman karıncaları litaretürde ormanların sağlık melekleri, ormanları koruyan bekçiler ve ormanların ekosistem mühendisleri olarak yer almaktadır.

“Balkanlar’da bu türün yuvalarının hızla yok olduğu rapor edilmektedir. Nesli tükenme tehlikesinde olduğu bu türün çoğaltılması ve koruma altına alınmasının gereklidir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından türün korunması için eylem planı hazırlanmaktadır.