(Birgün – 19 Haziran 2014)

Yürürlüğe giren Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ne ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mekansal Planlama Yönetmeliği, rantsal planlama yönetmeliğidir” dedi.

Yürürlüğe giren Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ne ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mekansal Planlama Yönetmeliği, rantsal planlama yönetmeliğidir” dedi

Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’, şehirlerin planlamasını ve inşaat sektörünü derinden etkileyecek maddeler getirdi. Yeşil alanların yapılaşmaya açılması ve siluetin korunmasında son sözü belediyeler değil artık bakanlık söyleyecek. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri değiştirilen mekansal planlama yönetmeliğini değerlendirdi. Basın toplantısına Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve ikinci başkan Ali Atakan katıldı.

DİKTATÖRLÜĞÜN FİZİKSEL PLANI

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “mekansal planlama yönetmeliği, yağmanın, kültürel ve doğal tahribatın  ülke topraklarının her metrekaresine yayılacağı diktatörlük döneminin ve başkanlık sisteminin fiziksel planlamasının yönetmeliğidir” dedi. Candan, mekansal planlama yönetmeliğine ilişkin Kent izleme merkezi uzmanlarınca madde madde değerlendirmelerinin devam ettiğini, 14 Haziran’da çıkartılan Mekansal Planlanma Yönetmeliği’nin  salt bir yönetmelik ve teknik bir plan yapma sürecinin tanımlanması olmadığını ifade etti.

TOPLUM YARARI İÇERMİYOR

Mekansal Planlama Yönetmeliği’nin toplum yararı içermediğinin altını çizen Candan,”Planlama süreçlerinde koruma, kullanma ilişkisi ve dengesi önemlidir. Yönetmelikler birlikte, tüm doğal kaynaklarımızı, tahrip edilecektir. Ülkenin tamamı, halkın öncelikleri üzerinden değil, bir  rant zümresinin ihtiyaçları üzerinden planlanacaktır” dedi.

YÖNETMELİK KANUN ÜZERİNDE OLAMAZ

Yönetmeliklerinin kanunların üzerine çıkamayacağını söyleyen Candan, “Mekansal Planlama Yönetmeliği, teknik olarak 3194 sayılı kanunun üzerine çıkan düzenlemeler yaparak ‘Bütünleşik Kıyı alanları Planı, Mekansal Strateji planı’ gibi yeni kavramlar getirdi. Farklı ilkeler ve farklı planlama yaklaşımlarıyla, farklı onay  mekanizmaları ve farklı kanunla ele alınan koruma amaçlı imar planları da bu yönetmelik içerisine girmiştir. Yönetmelik kanunların üzerine çıkamaz” diye konuştu.