(KOS Medya – 20 Haziran 2014)

Kocaeli’de Yuvacık Barajının su seviyesinin azalmasıyla birlikte Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Sapanca Gölü’nün suları çekilirken, sanayinin de su çektiği Sapanca Gölü’nün kurumasına dikkat çekmek amacıyla 15 Haziran Pazar günü Kocaeli Halkı Sapanca Gölü kenarında eylem gerçekleştirdi. Gölün kenarında biriken çöpleri hep birlikte toplayan eylemcilere göl kenarında piknik yapan halk da destek verdi. Eylem basın açıklamasıyla son buldu.

“DERELER ÖZGÜR BIRAKILSIN”

Konu ile ilgili kısa bir basın açıklaması yapan Kocaeli Halkevleri Başkanı Yaşar Seğmen, “Gölün içerisinde bir tane bile balık yok. İçeride oluşan bitki gölün oksijenini alıyor ve içme suyu havzası olmaktan çıkıyor. Bu derelerin özgür bırakılması gerekiyor. Göl kendine gelinceye kadar gölden su çekilmemesi gerekiyor. Geleceği düşünüyorlarsa içme suyu için bu gölden alımını durdurmaları gerekiyor. Su fabrikaları kamulaştırılmalıdır. İSU’nun yaptığı planların hepsi günü kurtarmalık” dedi.

“GÖL BİTMİŞ DURUMDA”

Çöp toplamaya katılan CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Zaten göl bitmiş durumda. Sembolik olarak çöp topladık. Suyun kirliliğini hep birlikte görmüş olduk. Belediyenin bu anlamda yapacağı çok şey var. Suyun azalmasına engel olamadıklarını söylüyorlar onlar gelsin de önce burayı bir temizlesinler. Bu yaz sonuna kadar gölün 2 metre daha düşeceği söyleniyor. Kartepe’de ki 27 su fabrikasının kapatılıp Sapanca Gölü’ne suyun verilmesi gerekiyor” diyerek içme suyu olarak kullanılan bölgeye yapılan Sukay’ın da kesinlikle kaldırılması gerektiğini savundu.