(sendika.org – 20 Haziran 2014)

Artvin-Şavşat Veliköy’de yapılması planlanan Armutlu HES’in davasında bölgeye giden bilirkişi heyetini halk sloganlarıyla karşıladı, vadide oturma eylemi yaptı

Artvin Şavşat İlçesi’ne bağlı Veliköy’de yapılması planlanan Armutlu HES için bölge halkının açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı veren Rize İdare Mahkemesi heyeti, bölgede bilirkişi incelemesi yaptı. DHA’nın haberine göre, bilirkişi heyetini yol boyunca yan yana dizilerek “HES’çi şirket Şavşat’ı terk et” sloganlarıyla karşılayan halk, inceleme sırasında da vadide oturma eylemi yaptı.

şavşat-hes-3

Bölgeye dün (19 Haziran) giden bilirkişi heyeti ile görüşen avukat Halis Yıldırım, projenin bölgedeki diğer projeler gibi doğal yaşam alanlarının gerçeklerini görmeden hazırlanarak vadilere dayatıldığını belirterek hukukun üstünlüğüne olan güvenlerinin sürdüğünü ifade etti.

“Binlerce HES  virüs gibi vadilere yayılıyor”

Şavşat Derelerin Kardeşliği Platformu adına konuşan Güngör Tekgümüş de vahşi kapitalizmin enerji üretimi bahanesiyle binlerce HES, termik ve nükleer santral projesini, zehir ve ölüm saçan madencilik çalışmalarını, yüksek gerilim hatlarını ve taş ocaklarını kanser virüsü gibi bütün vadilere enjekte etmeye çalıştığını söyledi. “Tüm canlıların yaşam kaynağı olan su, salt bir enerji üretim ve para kazanma aracı olarak görülemez, bu amaçla ticarileştirilemez. Su, ticari bir mal – meta değildir” diyen Tekgümüş, Şavşat’taki tüm HES projelerinin derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Arten Enerji tarafından Veliköy’de Mirya Deresi ve Mensurat Çayı üzerinde yapımı planlanan Armutlu Regülatörü ve HES projesi için yöre halkı yargıya başvurmuştu. Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme geçtiğimiz ay yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve bilirkişi incelemesi için karar almıştı.

şavşat-hes-1

şavşat-hes-2