(Enes Yıldız/Taraf – 22 Haziran 2014)

Galata Kulesi’nin önündeki meydana BELTUR tarafından kurulan çay bahçesine karşı 400 kişiyle protesto pikniği yapıldı. Eylemciler dans ederek meydanı doldurdu

Galata Kulesi’nin bulunduğu meydana Beltur tarafından konulan masa sandalye ile kamu meydanının çay bahçesine dönüştürülmesine karşı eylem yapıldı. Saat 16:00 civarı meydanda buluşan eylemciler “Galata halkındır halkın kalacak” sloganları eşliğinde piknik yaptı. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı protesto eylemi renkli görüntülere sahne oldu. Piknik coşku ile devam ederken eylemciler, alanda bulunan ve masa sandalyede oturanları protesto ederek yere oturma çağrısında bulundu. İlk başta eylemcilere olumlu yanıt verenlerden bir kişi göstericilerin yanına giderek yere oturdu. Ardından eylemcilerin protestoya katılma çağrılarının ısrarı üzerine orada olan bir grupla eylemciler arasında sözlü tartışmalar yaşandı.

GEZİ SLOGANI ATILDI

Eylemciler, protesto esnasında sık sık Gezi’ye atıfta bulunarak ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları attı. Sakin geçen protesto sırasında dört kişilik bir grup arasında arbede yaşandı. Ancak daha sonra arbedenin protestoculardan bağımsız olduğu ortaya çıktı. Eylem akşam saatlerine kadar dans ve müzikler eşliğinde sürdü. Yağan yağmura rağmen alan terk edilmedi.

(Fotoğraflar: Cumhuriyet)