(KOS Medya – 25 Haziran 2014)

Fatih Ormanı’nı sermayeye karşı savunmak için harekete geçen doğa ve yaşam savunucuları tüm İstanbul Halkını Cumartesi günü saat 14.00’da Fatih Ormanı’nın eski Parkorman giriş kapısı önüne çağırdı. Açıklama şöyle;

“Uyan İstanbul! Fatih Ormanı Seni Savunmaya Çağırıyor!

Ormanlarımız sermayenin eğlence alanı değildir” demek için

28 Haziran Cumartesi, Saat 14.00’da, Fatih Ormanı’na!

İstanbul’un içinde kalan son ormanlardan biri olan ve İstanbul’un Kuzey Ormanları’nın en önemi başlangıç noktalarından birini oluşturan Fatih Ormanı, Bilgili-Doğuş ortaklığının “tabiat parkı projesi”ne karşı bizleri savunmaya çağırıyor.

Sermaye ve iktidar baskısı ile kentin bütününden koparılan; Cendere Vadisi, Maslak 1453, Kanal İstanbul, 3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi projelerle abluka alınan Fatih Ormanı, barındırdığı ekolojik/biyolojik çeşitliliği ve su kaynaklarının önemi nedeniyle hiçbir şekilde imara açılmaması gereken bir kamu malı; yok edilmemesi gereken bir doğal yaşam alanıdır.

resistanbulhamburgos

Ancak kente ve Maslak’ta yaratılan ucube “finans merkezine” yakınlığı nedeniyle uzun zamandır iktidarlarca sermayenin arka bahçesi olarak pazarlanmaya çalışılan Fatih Ormanı, şimdi de “İstanbul”un Hyde Parkı” adı altında, “yeşil proje” reklamlarıyla, Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk’in Doğuş Holding’inin yağma projelerine açılmaya çalışılıyor. Şehircilik ilke ve esaslarına, kamu yararına, doğal yaşamın korunmasına aykırı bir yağma ve soylulaştırma projesiyle ranta kurban edilmek isteniyor.

Bizler koruma iddiası ile sermayenin eğlence-alışveriş-tatil mekanına, kendi ifadeleriyle “park”a dönüştürecekleri ormanlarımızdan, kentin ve kentte yaşayan halkın yararına yeni bir “yaşam alanı” yaratılacağına inanmıyoruz! Aklın, bilimin, vicdanın, her türlü ideolojinin ormanları korumaktan, yeşile sahip çıkmaktan yana olması gerektiğini bir kez daha tekrarlıyor:

Kentimize, doğamıza, doğal yaşama, su kaynaklarına, orman alanlarına, tohuma, böceğe, kuşlara, yeşile yapılan bu saldırılara dur demek için,

“Ormanlarımızı sermayeye, ranta ve iktidara terk etmeyeceğiz!” demek için,
tüm kamuoyunu bu yıkım projesini durdurmaya çağırıyoruz!

Ormanımızı, her kim olursa olsun hiçbir sermaye grubuna ve rantı doğal yaşamdan üstün gören iktidara bırakmayacağız!

Tüm doğa ve yaşam savunucularını, 28 Haziran Cumartesi günü, saat 14.00′da, bizlere nefesini, suyunu, huzurunu veren Kuzey Ormanları’nın İstanbul’a en yakın parçasını savunmak için, Büyükdere Caddesi üzerindeki Fatih Ormanı girişine (Acıbadem Hastanesi karşısı, eski Parkorman girişi) çağırıyoruz.

Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği, Çekül Vakfı, Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Politeknik, Sarıyer Kent Dayanışması, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İmece

WP_20140610_12_28_27_Pro-e1403161621665