(KOSMedya, 26 Haziran 2014)
İstanbul’un kuzeyini geri dönüşü olmayacak bir ekolojik kıyıma götüren mega projeler ağının başlangıç vuruşunu yapan 3. köprünün bağlantı yollarında inşaat durdu.

Radikal’in haberine göre, inşaatın durmasının sebebi, eski Edirne Asfaltı bölgesinden geçen üçüncü köprü bağlantı yolunda çalışan işçilerin ve iş makineleri sahiplerinin paralarının ödenmemesi. İşçilerin iş makineleri ve kamyonlarla şantiye yoluna toprak yığdığı da gelen haberler arasında.

Kalkınma ve prestij hesaplarıyla İstanbul’un kuzey ormanlarının, bazıları sadece bu ormanlarda yaşayan hayvanların, su havzalarının, ve endemik bitki türlerinin yok oluşunun önünü açan 3. köprü, bünyesinde çalışan işçilerin de haklarını vermeyerek, adaletsizliği, dayatmacılığı ve hak gaspını işçilerin dünyasına da sokmaya devam ediyor. İşçiler, paraları ödenmediği takdirde yolu açmayacaklarını belirtiyor: “Üçüncü köprü inşaatı bağlantı yolu şantiyesinde çalışıyoruz. Burada 100’ün üzerinde işçi vardı. Para vermeye vermeye burada kimse kalmadı. 4-5 aydır paralarımız ödenmiyor. Bize hep, ‘Bugün git, yarın gel’ deniliyor. Bizi dolandırıyorlar.”

İşçilerin ve iş makineleri sahiplerinin paralarının ödenmemesinde de ülkenin en büyük sorunlarından taşeron sistemi yine başrolde. Ödeme yapması gereken taşeron firma İDB’nin yetkilisi Bayram İşbilir, önlerinde başka bir iş olduğundan işçilere ödeme yapamadıklarını aktardı.

3. köprünün işçiler açısından karnesi kötüleşmeye devam ediyor. 3. Köprü inşaatı, yerleşmiş taşeron işleyişinden, sermaye-iktidar ilişkisinden ve “quickly, quickly” felsefesinden ötürü, bir iş cinayetine de sahne olmuştu: http://www.kuzeyormanlari.org/2014/04/06/3-kopru-insaati-gocugunde-uc-can-kaybi/ Politeknik de iş cinayetinin analizini yapmıştı: http://www.kuzeyormanlari.org/2014/04/10/3-kopru-insaatinda-coken-iskele-ile-ilgili-politeknik-raporu/