Haber

Published on Haziran 28th, 2014 | by Kuzey Ormanları Savunması

Mehmet Cengiz’e satılan köşk kül oldu

(KOS Medya / 28 Haziran 2014)

Üsküdar’daki Fethi Paşa Korusu’nda bulunan ve Mehmet Cengiz’e satılmış olan  tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü, bugün çıkan yangında tamamen küle döndü. Olay yerine giden halkı polis ve Başbakanlık görevlileri karşıladı.

  KOSYali2

Üsküdar Sultantepe Mahallesi’nde bulunan Fethi Paşa Korusu içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nde saat 16.30 sıralarında yangın çıktı. Yangın haberini alıp olay yerine gelen halkı polis karşıladı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen köşk kısa sürede küle dönüştü. Alevler koru içindeki ağaçlara da sıçradı. İtfaiyecilerden bazıları ve olay yerine gelen halk ağaçları söndürmeye uğraştı.

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri de köşke gitti. Burada bir açıklama yapan İstanbul Kent Savunması, tarihi köşkün yanışı hakkında hukuki süreç başlatmak üzere suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

1403967613481

Cengiz İnşaat yetkilileri, açıklama yapmak için itfaiyenin çalışmasının tamamen bitmesini beklediklerini belirtti. Küle dönen köşkün içindeki ahşapların bir kısmı yangın nedeniyle yıkıldı. Köşkü tamamen söndürmek için havadan helikopterle de müdahale edildi. Şu anda köşkte bulunan itfaiye soğutma çalışmasına devam etmekte.

1403967636595

Öte yandan köşk ve içinde 3 bine yakın ağaç bulanan korunun 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında ifadesine başvurulan işadamı Mehmet Cengiz’e ait olduğu öne sürülmüş, geçtiğimiz Mart ayında 81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazinin 0 bedelle satıldığı iddia edilmişti.

1403967668880

(Fotoğraflar: DHA – KOS Medya)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑