(AA, Radikal – 29 Haziran 2014)

Antalya’nın turistik yerleşimi Adrasan’ı saran yangının hasar tespit çalışmalarına başlandı. En az 120 hektar alanın kül olduğu, bazı turistik işletmelerden geriye harabe kaldı.

Antalya’nın Kumluca’ya bağlı Adrasan Mahallesi’nde dün öğle saatlerinde başlayan ve rüzgarın da etkisiyle büyüyerek bazı otel ve pansiyonlar ile işletmelere de zarar veren yangın bölgesinde soğutma çalışmaları sürerken, hasar tespit çalışmalarına da başlandı.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, dün öğle saatlerinde başlayan ve gece boyunca devam eden orman yangını, ekiplerin etkili müdahalesi sonucu sabaha karşı kontrol altına alındı. Sabah erken saatlerden itibaren havalanan 5 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağının da soğutma çalışmalarına destek verdiği yangın bölgesinde, zarar gören işletmelerde de hasar tespit çalışmalarına başlanıldı.

image

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini ve yangından etkilenen işletmelerle ilgili de hasar tespit çalışmalarına başlanıldığını söyledi.

Yangında şu ana kadar 9 işletmenin etkilendiğini ifade eden Baştürk, “Yangında ormandan aldığımız bilgilere göre yaklaşık 120 hektar alanda zarar oluşmuş. Tabi yangın sırasında pansiyon, motel, restoran ve günübirlik işletmelerden oluşan 9 tesisimiz zarar gördü. Yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor, zarar gören işletmelerimizle ilgili hasar tespit çalışmaları başlatıldı” dedi.

Yangın bölgesinde yangından etkilenen vatandaşlarla da görüşen ve geçmiş olsun dileğinde bulunan Baştürk, olayın adli boyutunu da ortaya koymak amacıyla jandarma tarafından incelemelerin yapıldığını belirtti.

Yangından etkilenen ve duygularına hakim olamayan bazı vatandaşları da teselli eden Kaymakam Baştürk, yangın bölgesinde devlet olarak yapılması gereken ne varsa yapılacağını vurguladı.

Yangın bölgesinde halen Akdeniz Elektrik AŞ ve Telekom ekipleri zarar gören hatları onarma çalışması yürütürlerken, Orman İşletme Müdürlüklerine ait ekipler de, 250 yangın söndürme işçisi ve belediyeye ait itfaiyelerin desteğiyle soğutma çalışmalarını sürdürüyorlar.

image

OLİMPOS ETKİLENDİ Mİ?

Adrasan’ı etkisi altına alan yangın, Adrasan-Çıralı-Olimpos hattında heyecan yarattı. Ancak yöre sakinleri alevlerin Adrasan ile Olimpos arasında yer alan yürüyüş güzergahında bulunan Musa Dağı’nı geçmediğini belirtti. Musa Dağı’nın bu bölümü de Olimpos’ta 2008’de çıkan yangında küle döndü. Adrasan Koyu’nun dere yatağında yer alan pansiyonlar bölgesinden başlayan 16 km’lik parkur, Musa Dağı, antik kalıntılar üzerinden geçen vebirkaç yıl öncesine kadar tamamıyla ormanlık olan bölge, yangın sonrası çorak bir arazi halini aldı.