(KOS Medya – 8 Temmuz 2014)

#KOSİğneadaKampı 1. gün haberi için: Kuzey Ormanları’nın Çocukları İğneada Kampı’nda bir arada! 

İnsanın doğayla arasındaki hücrelerine kazınmış ilişkiyi, gereksiz inşaat projelerini “kalkınma” ve “büyüme” söylemleriyle Türkiye halklarına dayatarak parçalamaya çalışan sermayeye karşı yüzlerce yaşam savunucusu, KOS İğneada Kampı’nda buluştu. İktidar mercilerinin engelleme girişimlerine ve Yeni Akit’in kara propagandasına karşı, hep birlikte verdikleri direniş cevabıyla irade gösteren yaşam savunucuları, Beğendik’in eşsiz doğası içinde, rant odaklı yıkıcı sanayileşme ve şehirleşmenin yarattığı kirliliğin hepimizden çaldığı sayısız yıldızın altında kampın ilk gününü sonlandırdı.

Dayanışma ruhu ve doğayı doğanın öğrettikleriyle korumak

1 kahvaltı

 

Kamp katılımcıları, 6 Temmuz sabahına çadırların içine uzanan sımsıcak güneş ve masmavi bir gökyüzüyle uyandı. Beğendik’in tertemiz havası eşliğinde kahvaltılarına başlayan yaşam savunucularını, günün ilk saatlerinde kampa gelen Ahmetbey sakinlerinin getirdiği koliler dolusu yiyecek karşıladı. Kampa desteğini, bir önceki gün yayınladığı ve yolda tüm otobüslerde katılımcılarla da paylaşılan mesajıyla da gösteren Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş da kahvaltıda yaşam savunucularıyla birlikteydi.

Kahvaltıdan sonra, doğayı doğanın imkanlarıyla geliştirdiğimiz yöntemlerle korumanın yollarını araştırdığımız atölyelere geçildi. Tarlataban Ekoloji, 3 tarlataban
Kolektifi’nin yoğun bir katılımla gerçekleşen “Yerel tohumların önemi, tohum ayırma, tohum ekimi ve tohum saklama” başlıklı atölyesi; uluslararası kartellerin kendi tohumlarını piyasaya dayatarak yaratmaya çalıştırdığı piyasacı tektipleştirme  değerlendirildi. Buna karşı, kartellerin sermaye gücü ve diğer imkanları yüzünden yılmamanın ve mücadelede yerel tohum ve bostanlaşma hareketinin desteklenmesi teşviki edildi.

5tırman1Bir diğer atölye ise Hambach Ormanları direnişçisi Alman dostlarımızın deneyimlerini aktardığı ağaç tırmanışı üzerineydi. Tırmanıcıların güvenliğinin sıkı şekilde gözetildiği ve ağaçtan ağaca güvenle ve hızla hareketi sağlayabilen teknikler üzerinde durulan atölye de kamp katılımcıları tarafından büyük bir ilgiyle takip edildi.

“Kuzey Ormanları’nı ve İstanbul’u Savunmak Rezve Deresi’ni savunmakla başlar”

Atölyelerden sonra İğneada yerelinde doğayı koruma mücadelesi veren İDÇEP’ten (İğneada Demirköy Çevre Platformu) ile bir araya gelen yaşam savunucuları, bölgede doğayı tehdit eden gelişme ve projeler hakkında bilgi aldı ve KOS’u anlattı. Bölgeyi son 15 yıldır tehdit eden saldırılar (“koruma 7idçep ön topl - kosbölgesi”nden “milli park”a çevriliş süreci, longozlara dökülen hafriyat) ve bu saldırılara karşı yürütülen mücadeleler hakkında bilgi verilen toplantıda, platformdan Zahit Güldal şöyle konuştu: “Longozları besleyen yedi dere vardı. Bu derelere barajlar yapıldı, sadece Rezve Deresi kaldı baraj yapılmadık. İstanbul uzak değil buraya, deniz üzerinden 70 km. tutuyor. Kuzey ormanlarını ve İstanbul’u savunmak Rezve Deresi’ni savunmakla başlar.” KOS temsilcileri de, KOS’un işleyişini; karar alış tarzını, Gezi Direnişi sonrası mega projelere karşı mücadeleden Marmara Bölgesi’nin doğasını koruma örgütlenmesine uzanan sürecini anlattı.

İDÇEP ile gerçekleştirilen tanışma toplantısıyla birleşerek ilerleyen forumda da, KOS’tan yaşam savunucuları Sakarya’dan İğneada’ya Marmara Bölgesi’nde yürütülen orman ve ekosistem mücadelesini, Trakya’nın geneli ile de birleştirecek daha büyük bir kitlesel forma ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bu konuda daha8forum önce Marmara Bölge Forumu ile atılan adımın kuvvetlendirilmesi gerektiği üzerine konuşuldu. Katılımcılar; bu doğrultuda gerek ortak, gerekse yerelde sürdürülecek çalışmalar ve düzenlenecek toplantılar ile bir örgütlenme sürecine girilmesinin önemli olduğuna işaret etti ve Kuzey Ormanları savunucuları bu girişimin bir “Kuzey Ormanları Mitingi” ile vücut kazanması ön kararını aldı. Bu ön kararla birlikte, mitingin şekillendirilmesi ve mücadele tabanının genişletilmesi amacıyla Beğendik’ten Saray’a, saldırı altındaki bölgelerde mücadele yürüten tüm örgüt ve inisiyatiflerin bir araya geleceği bir toplantı düzenlenmesi üzerinde fikir birliğine varıldı.

Forumun sonlanmasıyla birlikte tüm katılımcılar elbirliğiyle ekipler oluşturarak ve çadırları topladı ve kamp alanını temizledi. Sonrasında ise yaşam savunucuları Arhavi direnişine toplu fotoğrafla selam gönderdi.

11diren arhavi

Eşsiz longozların yüreğinde…yürüyüş

Kampın sonlanmasıyla birlikte yaşam savunucuları, soluğu sermayenin saldırılarına karşı koruyacaklarını ilan ettikleri eşsiz longozlarda aldı. Mert Gölü’ne
uzanan 2,5 kilometrelik parkuru yürüyen katılımcılar, longozların büyüleyici atmosferi eşliğinde, ağaç diplerinden ufacık su birikintilerine kadar her noktasından yaşam fışkıran eşsiz İğneada ekosistemini yerinde görerek dönüş yolculuğuna geçti.

sonfoto

#KOSİğneadaKampı 2. günden kareler: 

kamo alanı 9en genç yaşa savunucusu 10zahit 8forum 4tırman 12 longoz1 14 longoz3 15 longoza hafriyat16 ağustos manyağı 17 balık 18 bitki 19 göl helikopteri 22zırhlı böcek 21longoz böcee1