(Yarın Haber – 9 Temmuz 2014)

İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı rant projesi inşaatı sürerken, hafriyat kayması sonucu iş makinasıyla birlikte gölete düşen işçi hayatını kaybetti. Taşerona ve İşçi Ölümlerine Son Platformu, ölen işçiye sahip çıkarak “Gezi direnişçileri, Erdoğan’ı durdurun” başlığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, işçilerin ölümünden Erdoğan’ın sorumlu olduğu ifade edildi.

3. Havalimanı inşaatında çalışan Osman Ceylan hayatını kaybetti!

İşçiler birer birer bazen de 301’er 301’er ölmeye devam ediyor! Bugün ise 3. Havalimanı inşaatında çalışan Osman Ceylan hayatını kaybetti. Osman Ceylan kepçe operetörü olarak çalışıyordu. Akpınar Köyü’nde 3. havalimanı inşaat alanına dolgu toprağı temin edilen şantiye alanında çalışan Osman Ceylan iş makinesiyle gölete uçarak hayatını kaybetti.

Osman Ceylan’ın ölümünden Osman Ceylan mı sorumlu?

Geçtiğimiz Haziran ayında 37 inşaat işçisi hayatını kaybetti. En fazla işçi ölümlerinin gerçekleştiği iş kollarından birisi de inşaat. Türkiye ekonomisinin en önemli sektörü de inşaat. Her gün yükselen AVM’lerin, şaşalı binalar ve İstanbul’un 3. Köprüsü, 3. Havalimanı işçilerin kanı üzerinden yükseliyor. Taşeronlaşmanın en yoğun olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe taşeronun getirdiği “hızlı” ve güvencesiz çalışma ölümlerin en önemli nedenlerinden birisi.

Gezi Direnişçileri Erdoğan’ın hızını keselim!

7 Haziran günü 3. Havalimanın temelini atan Başbakan Erdoğan törene gitmeden önce, Gezi direnişine atıfta bulunarak “1 yıl önce ağaç, park, çevre bahane edilerek sokağa çıktılar.Ekonomi yara aldı. İşte bugün bu toplantının ardından temelini atmaya gideceğimiz 3. havalimanıyla hesapları var. Onun hızını kesmeye kalkıştılar, hala da çalışıyorlar. Eğer önümüzü kesebilirlerse, gücü yeterse kessinler” demişti. Proje hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararına uyulmadı. ÇED raporu havalimanın orman, su havsası ve tarım arazisine büyük zarar vereceğini söylemesine rağmen katliam yasallaştı.

Cumhurbaşkanlığını çalışmalarına devam eden Başbakan Erdoğan “Salondan salona koşan değil şantiyeden şantiyeye koşan bir cumhurbaşkanı göreceksiniz.” dedi. Erdoğan bir yandan ‘şantiyeden şantiyeye’ koşacağını söylerken öte yandan Erdoğan’ın bahsini ettiği o şantiyelerde işçiler her gün ölmeye devam ediyor. Kendisinin başını çektiği AKP’nin hiçbir önlem almaması, denetim mekanizmalarını uygulamaması ve ‘mega’ projelerle patronların ve yandaşlarının rantını katlayan inşaat sektörünün gün geçtikçe ‘büyümesinin’ önünü açması yüzünden işçiler birer birer ölüyor. 3. Köprü Havaalanı inşaatında görüldüğü üzere Cengiz, Limak, Kalyon gibi birtakım AKP yandaşı patron çevreleri zenginleşirken, doğanın katliamı ve işçi ölümleri her geçen gün artarak devam ediyor.

Ölen her bir işçiden Erdoğan sorumludur!

İşçilerin ölümünün nedenini fıtrata, kadere bağlayarak işçi ölümlerine göz yuman Başbakan Erdoğan,
*Gerekli önlemler alınmadığı için inşaat şantiyelerinde, madenlerde, fabrikalarda ölen her bir işçinin ölümün sorumlusudur.
*İşçi ölümlerine neden olan işverenlerin elini kolunu sallayarak gezmesinden sorunludur.
*Bugün kottaşlama işçisi olan silikozisten hayatını kaybeden 23 yaşında Mustafa Kaleli’nin patronunun serbest bırakılmasından sorumludur.
*3. köprü yapımında hayatını kaybeden 3 işçinin ölümün sorumlusudur.
*Bugün 3. Havalimanı inşaatında hayatını kaybeden Osman Ceylan’nın ölümün sorumlusudur.

Uyarıyoruz: Erdoğan’ın hızını(!) kesmezsek ölümler artarak devam edecek

Şaşalı, pırıltılı inşaatlar, köprüler, havaalanları işçilerin kanıyla yükseliyor! Rant uğruna işçilerin hayatlarına göz yumuluyor. İnşaatsektörü hiçbir güvenliğe uyulmadan hızla büyüdüğü sürece işçi ölümleri artmaya devam edecektir.

Taşerona ve İşçi Ölümlerine Son Platformu