(Birgün – 13 Temmuz Pazar)

Hopa halkı, çöplerinin sahile dökülmesine ve geri dönüştürülmeyen atıkların yarattığı tahribata karşı çıkıyor. Yurttaşlar Change.org isimli internet sitesinde ‘Deniz Manzaralı Çöplük İstemiyoruz’ isimli bir kampanya başlattı.

Hopa halkı, çöplerinin sahile dökülmesine ve geri dönüştürülmeyen atıkların yarattığı tahribata karşı çıkıyor. Change.org isimli internet sitesinde ‘Deniz Manzaralı Çöplük İstemiyoruz’ isimli bir kampanya başlatan yurttaşlar, “Su gibi doğal kaynaklardan uzun vadede faydalanabilmek için daha az atık ve daha az çöp oluşumu yeterli olacaktır… Her mahalleye geri dönüşüm kutuları konulsun. Geri dönüşebilen atıklar doğaya karışmasın!” diyor.

Kampanya metninde “Hopa gibi çöplerin bertaraf edilmesi için gerekli alana sahip olmayan yerleşim yerlerinde katı atıkların azaltılması çok önemlidir. Şu anki durum içler acısıdır, denizin doldurulduğu bir alana boşaltılan çöpler kirliliğe yol açmaktadır. Gerekli bilgilendirmeler yapılıp, gerekli geri dönüşüm kutuları her mahalleye konulursa, halk atıkları doğru şekilde ayırarak doğru kutuya atabilir ve bu atıklar, kurulacak  geri dönüşüm tesisleri için toplanarak, doğal kaynaklarımızın korunması, enerji tasarrufu, atık miktarının azaltılması, geri dönüşümün geleceğe ve ekonomiye katkısı sağlanacaktır” deniyor.