(KOS Medya – 15 Temmuz 2014)

Sarıyer Büyükdere sırtlarındaki yoksul Kazım Karabekir Paşa gecekondu mahallesi, ilk kurulduğu günlerdeki yolu, suyu olmayan yaşam koşulları yüzünden
“Dağevleri” adıyla bilinir. Dağevleri mahallesi çoğu İstanbullu için 22 Aralık Kadıköy Mitingi sonrasında “Elif Abla‘nın mahallesi”dir. Elif Abla’nın, “Güzel bir ülkede, iyi bir mahallede yaşamak istiyorum” dediği; mahallenin tepesindeki tek ortak alanın, Yaşam Evi’ne dönüştürülmesini engellemek isteyen İBB’ye karşı, genç yaşlı onlarca mahalle sakiniyle birlikte günlerce nöbet tuttuğu mahalle.

14 Temmuz günü, ailesi ve Dağevleri mahallesi halkı, Elif Çermik’i “40 yemeğiyle” andı. 15 Temmuz günü Dağevleri 2 Temmuz Parkı, son bir aydır bu mekanda Sarıyer Halkevi gönüllüleri tarafından düzenlenen Yaz Okulu’na giden mahalleli çocukların şenliğiyle canlandı. Kuzey Ormanları Savunması gönüllülerinin de tiyatro çalışmalarına destek verdiği çocuklar, şenlik günü, orman kıyımının ve kıyıma karşı direnişin canlandırıldığı bir oyun sergilediler. Tohumlar, fidanlar, kuşlar, ağaçlar eli baltalılara karşı kalkanlarla direndi ve oyun biterken Dağevleri halkı çocuk ağaçların ağzından rantçıları uyardı: “Fatih Ormanına Dokunma, Fena Olur!”

37 fatih1 fatih3 fatihormanıma dokunma