(sendika.org – 25 Temmuz 2014)

Acıbadem halkının direnişi ve imam hatip yapılmasına itirazlarına rağmen polis gözetiminde Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin yıkımına başlanması İstanbul Kent Savunması’nın ve Acı Badem Dayanışması’nın çağrısı ile okul önünde toplananlar tarafından protesto edildi.Okulun kapısı kırıldı

 

Acıbadem halkının tüm itirazlarına ve mücadelesine rağmen  imam hatip lisesine dönüştürülmek istenen Ahmet Sani Gezici Lisesi, 24 Temmuz’da polis yığınağı eşliğinde yıkılmaya başlandı. İstanbul Kent Savunması yaptığı açıklama ile herkesi yıkıma karşı saat 21.30′da Ahmet Sani Gezici Lisesi önünde buluşmaya çağırdı. Saat 21 sularında okulu savunanlar bina önünde toplanmaya başladı.

O bölgede sınavsız girilebilecek tek devlet okulu olan Ahmet Sani Gezici Lisesi yıkılırken okulun içinde iki çevik kuvvet otobüsü ve bir TOMA müdahaleye hazır biçimde bekletildi.

Acıbadem Dayanışması, İstanbul Kent Savunması’nın eylemi sloganlarla başladı, Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı ve Can Atalay da okul önünde fotoğraf 1 - Kopyatoplananlara katıldı.  Yapıcı yaptığı konuşmada yıllardır ‘Okuluma dokunma’ diyenlerin direnişinin sürdüğünü, Kadıköy bölgesinde birçok okulun sistemli bir saldırıyla karşılaştığını belirtti. Yapıcı ‘Tek tek mahallelerin yerelde okullarına sahip çıkması önemli ancak hep birlikte bu konuda üst politik mücadele gösterilmesinin zamanı geldi de geçiyor dedi.  Yapıcı sözlerine ‘Gezi’nin bize öğrettiği şudur: Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz…Burada bir söz verelim  siz yıktınız biz size doğrusunu buraya yeniden yaptıracağız.’ diyerek devam etti.

Okul önünde toplananlar yıkım ekipmanlarının ve çevik kuvvetin içinde durduğu liseyi çevreleyen inşaat paravanlarını ve okul kapısını alkışlar eşliğinde yıktı. Bunun üzerine çevik kuvvet ve TOMA protestocuların karşısına barikat kurdu. Acıbadem Dayanışması liseyi savunma mücadelesinin süreceğini belirtirken, herkesi 26 Temmuz 19.00’da yıkıma karşı mücadele için yan yana gelmeye çağırdı.

Okulun inşaatı, Bilal Erdoğan’ın yönetimindeki TÜRGEV’e 1 milyon lira ‘bağış’ yapmasıyla gündeme gelen firmaya ihalesiz bir biçimde verilmişti. Lise o bölgede sınavsız girilebilecek tek kamu okulu.

fotoğraf 2 fotoğraf 1 fotoğraf 4 - Kopya fotoğraf 4