(Seçil Türkkan / Birgün – 26 Temmuz 2014)

Deliçay Nehri üzerine yapılması planlanan HES için durdurma kararı çıkınca şirket 1300 kilo dinamiti merada gömülü halde bırakıp gitti. Başsavcılık ise ‘patlama can güvenliğine kastetmez’ diyerek ‘takipsizlik’ kararı verdi

Erzincan’ın Kemah ilçesi Deliçay Nehri üzerinde bulunan ve inşasına 2007 yılında başlanan HES Projesinin (Hidroelektrik Santral) yürütmesi durduruldu, fakat şirket köylülerin mera olarak kullandığı alandaki dinamitlerini toprağa gömülü halde bıraktı. Dinamitlerin köylülerin can ve mal  güvenliğine kastediyor olması iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma dosyasına Kemah Başsavcılığı ‘patlama can güvenliğine kastetmez’ gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Yüklenici firma AS Enerji Üretim Ltd.’nin sahibi AKP Muğla eski milletvekili Hasan Özyer hakkında arazide daha önce de bulunan 10 ton dinamit ve usulsüz taşıma yüzünden 10 ayrı tutanak tutulmuş fakat herhangi bir cezai işlem uygulanmamıştı.

‘SUÇ OLDUĞU KESİN AMA…’
Kemah Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda Kabahatlar ve Çevre Kanunu’na göre dinamitlerin alanda izinsiz patlatılması ile genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulduğu belirtilmişti. Ancak Başsavcılık ‘kimsenin can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmemesi sebebiyle’ takipsizlik kararı verdi. Kararda şirketin patlatmaları izinsizce gerçekleştirdiği için bir hukuki ihtilaf oluşturduğu ve bunun idari yaptırıma konu olabileceği belirtildi. Şirket dinamitler için ayrıca satın alma belgesi de gösterememişti.

6 AY ÖNCE 10 TON BULUNMUŞTU
Bölgede bulunan dinamitler, HES inşaatında çalışan köylülerin itirafıyla ortaya çıkmıştı. Dinamit inşaat sürerken kullanılıyor. Normal şartlar altında yerleşim yerinden uzakta, can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde korunması ve taşınması gereken dinamitler, inşaatın yürütmesinin durdurulmasına rağmen bölgeden alınmamıştı. Kanunlara göre inşaat alanında yalnızca kullanılacak miktarda dinamit bulunabilir, daha fazlası ise cezai yaptırım gerektiriyor. HES’in yapılması durumunda şirketin yıllık kazanacağı miktar ise 10 milyon dolara yakın.

‘MESELE CAN GÜVENLİĞİMİZ’
Dinamitlerin bulunduğu noktaya 1,5 km uzaklıkta bulunan Sarıyazı Köyü Muhtarı Binali Aras: ”Orası mera, hayvanlarımızı otlatıyoruz. Bu inşaattan da, patlamalardan da rahatsız oluyoruz. Dinamitlerin oradan alınmasını istiyoruz çünkü can güvenliğimiz yok. Mesele artık çevreye zarar vermekten çıktı” diye konuştu.