(sendika.org – 29 Temmuz 2014)

Amasra’ya termik santral kurulmasını içeren projede ret kararları kabul, olumsuz görüşler olumlu oluverdi, bölge halkının, yerel yönetimin, akademinin itirazları ise dikkate alınmadı ve AKP eliyle santral projesi askıya çıktı

amasray3

Amasra halkı termik santrale istemediğini defalarca kez eylemlerde dile getirmiş, son eyleminde kilometrelerce uzunlukta insanlık zinciri kurmuştu.

Amasra’da çevreye telafisi mümkün olmayacak zararlar doğurabileceği gerekçesiyle üç kez reddedilen termik santral projesi, mayıs ayında onaylanmasının ardından askıya çıktı. Bölgede yaşayan 42 bin insanın tek tek dilekçe vererek karşı çıktığı projenin hayata geçmesi için daha önce “Orada yerin altında çok kıymetli köprü var. O kömürü Türkiye’nin değerlendirmesi gerekiyor” diyen Çevre Bakanı İdris Güllüce’nin onayı gerekiyor. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ise bakan imzayı atar atmaz yürütmenin durdurulması istemiyle İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Taraf’ın haberine göre, Hattat Holding bünyesindeki HEMA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Hema Elektrik Santrali, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahaları projesi için ÇED başvuru dosyaları, Çevre ve Şehircilik Başkanlığı tarafından 2009, 2010 ve 2013 yılllarında 1/100 bin ölçekli ÇED Planı’na aykırı olduğu gerekçesiyle iade edilmişti.

8 Mayıs 2014’teki son İnceleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı’nda ise ÇED Raporu kabul edildi ve değerlendirme sürecinin sonuna gelindiği belirtildi. Karar, 10 Haziran’da da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı.

‘Amasra infaz kararını bekliyor’

Termik santral projesini ilk günden bu yana yakından takip eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kararın onaylanmasını “Amasra adeta infaz kararını beklemektedir” sözleriyle değerlendirdi. Süreci hukuksuzluk örneği, kararı şaibeli olarak nitelendiren Yalçınkaya, bakanın kararı gözden geçirmesi ve imza atmaması gerektiğini dile getirdi.

Enversiyon tehlikesi

Santralin insan sağlığına olası etkilerinin Bartınlıları tedirgin ettiğini aktaran Yalçınkaya, tehlikeleri ise şöyle ifade etti:

Uzmanlar santralle ilgili enversiyon tehlikesine dikkat çekmektedir. Amasra’da deniz ve kara yüzeyleri arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle hava yükselmediği için sis tabakası inmekte ve dağlık alan olduğu için bu sis tabakası havada sabit kalmaktadır. Enversiyon denilen bu doğa olayı, santral çalıştığı zaman zehirli gazların, yere çökeceğinin göstergesidir. Bu, çok ciddi ölümcül bir tehlikedir. İnsan yaşamı ve yaşadığımız doğa, kısa vadeli ticari çıkarlara ve kar hesaplarına feda edilmemelidir.

Retler kabul, olumsuzlar olumlu oldu

amasray2

Proje askıya çıkmadan santral inşaatı başlamıştı.

HEMA Elektrik, Gömü ve Tarlaağzı’nda bölge kömürü kullanılarak termik santral kurmak üzere 2009’da başvurdu ama Çevre ve Orman Bakanlığı başvuruyu alanın sadece tarım, orman, liman ve balıkçı barınağı olarak kullanıma açık olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.

Şirket 2010 yılında aynı başvuruyu tekrar yaptı. Bu defa ÇED süreci başlatıldı ama halk ÇED toplantısına izin vermedi, eylemlerini Ankara’ya taşıdı ve bakanlığı başvuruyu geri çevirmek zorunda bıraktı.

Şirket, 2013 yılının sonunda ise bu defa Gömü’de santral için başvurdu. ÇED süreci dondurulan projede dönemin bakanı Erdoğan Bayraktar, müdürlüğün olumsuz görüşüne karşın yeni bir toplantıya karar vererek santrale giden yolu açtı. 8 Mayıs 2014’teki toplantıda daha önce olumsuz olan müdürlük görüşleri “olumlu” oluverdi. Bartın Belediyesi, Amasra Belediyesi ve Bartın Üniversitesi’nin “olumsuz” görüşleri ile bölgenin aynı gün UNESCO Dünya Mirası Geçici Miras Listesi’ne girmesi ise dikkate alınmadı. 8 Mayıs’taki toplantıdan sonra proje askıya çıktı.