(KOS Medya – 31 Temmuz 2014)

Caferağa Dayanışması tarafından kurulan “Moda Gezi Bostanı”, bu sabah İBB dozerlerinin saldırısına uğradı. Bostanı otopark yapmak için çalışmayabaşlayan dozer halk tarafından durduruldu.

İBB tarafından yıllardır otopark haline getirilmek istenen, kimileri tarafından da rezidans-AVM yapma planları kurulan bölgenin nadir yeşil alan/ afet toplanma alanlarından biri olan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 12 dönümlük arazinin 40 metrekaresi bu yılın ilkbahar aylarında Caferağa Dayanışması tarafından temizlenerek “Moda Gezi Bostanına” dönüştürüldü. Caferağa Dayanışması, İstanbul 1. Bölge Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu’nun 3 dönümünün kiraya verilerek açık otopark olarak kullanılmasına onay verdiği arazide, 14 Nisan günü düzenlediği Ekim Şenliği’nin ardından, 20 Temmuz’da da Moda Gezi Bostanı’nda hasat şenliği düzenlemişti.

Caferağa Dayanışması facebook hesabından bu sabah yaptığı çağrıda, bu sabah Moda Gezi Bostanı’na buldozerlerle giren İBB’nın yıkımının çevre halkı tarafından durdurulduğunu açıklarken, herkesi saat 13.00’dan itibaren Moda Camii’nin yanındaki eski sabit pazar yerindeki bostan alanına kurulan direniş çadırlarında toplanmaya çağırdı.

moda