(sendika.org – 2 Ağustos 2014)

Taksim yayalaştırma projesi adı altında Taksim Meydanı’nı betonlaştıran, İstiklal Caddesi’ne asfalt dökmeye girişen AKP belediyeciliğinin sonuçları yaşanıyor. Bugün yağan yağmurla İstiklal Caddesi göle döndü. Taksim bölgesinde yağmur sularının toprağa ulaşabileceği alanların gittikçe daralması ile yağmur su baskınlarına neden oluyor.

istiklal_3

İstanbul’un dört bir yanından sokakları, evleri ve işyerlerini su bastığına yönelik haberler geliyor.İstiklal Caddesi ise yağmur sonrası su ile kaplandı. Taksim yayalaştırma projesi başta olmak üzere bölgeyi betona boğan projeler yapılırken emek ve meslek örgütlerinin,  kente yönelik yağma ve talan politikalarına karşı sokağa çıkan milyonların sesine kulaklarına tıkayan AKP belediyelerinin su havzalarını, ormanları, kentsel yeşil alanları yok eden  ‘çılgın projeleri’, tarihi, kültürel mekanlar dahil olmak üzere tüm kentsel alanları betonla kaplayan  “inşaat projeleri” sonuçlarını veriyor.

istiklal_2

İstanbul bir yandan susuzluk tehdidi içinde bir yandan ise nem oranları giderek yükseliyor, her yağmur sel ve su baskını haberlerini de beraberinde getiriyor.