(Beyza Kural/BİA – 1 Ağustos 2014)

Moda Gezi Bostanı’nın bulunduğu, afet toplanma yeri olan yeşil alana otopark yapmak için dozerlerin gelmesiyle başlayan nöbet ikinci gününde.

Sabah 09.00’da bostandayım.

Alanda dört çadır var. Caferağa Dayanışması pankartı altında imza masası duruyor. “Afet toplanma alanımız imara açılamaz” pankartı da iki ağaç arasında asılı.

Gece burada kalanlar kahvaltılarını yapmış, çaylarını içiyor. Çadırlarda henüz uyuyanlar ve eve uyumaya gidip sabah erkenden gelenler de var.

Kadıköy Belediyesi’nden dün istedikleri 10 kiraz ağacı henüz gelmiş. Belediye işçileri tarafından nöbettekilerin gece açtıkları çukurlara yerleştiriliyorlar. İlerleyen saatlerde Bostan’a ekilen ilk kiraz ağacına dün akşam Gazi Mahallesi’nde öldürülen İbrahim Öksüz’ün fotoğrafı asıldığını duyuruyorlar.

Nöbettekilerle konuşuyoruz. Dün ziyarete gelenleri, çevreden tepkileri, taleplerini anlatıyorlar.

Kadıköy’ün artan trafik sorunundan bahsederek buraya zaten otopark gerekmediğini söyleyenlerin de ‘Gerekiyorsa da bizi ilgilendirmiyor’ diyenlerin de ortak cümlesi “Buraya otopark yaptırmayacağız”. Otoparka dair ruhsatlar iptal edilene, bu konuda bir risk kalmayana dek nöbete devam edeceklerini söylüyorlar.

Gece nöbeti

500-375 (9)

İmza masasında konuştuğumuz Selin Çakır dün akşam 20.00’deki foruma geniş katılım olduğunu, gece geç saate dek 30-40 kişinin kaldığını, 15-20 kişinin de burada uyuduğunu söylüyor. Forumda alanı nasıl daha güzel hale getirebileceklerini konuştuklarını söylüyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otoparka dair ruhsat ve izinleri kaldırmasını isteyen imza kampanyasına katılım sayısı 630’u geçmiş.

Kadıköy Belediyesi

500-375 (8)

Nöbete başladıktan sonra Kadıköy Belediye Başkanı Akyurt Nuhoğlu da bostana gelerek yanlarında olduklarını söylemiş.

Caferağa Dayanışması’ndan Bülent Uyguner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otopark için iş yeri açma çalıştırma ruhsatı verdiği gün Kadıköy Belediyesi’nin zemin çalışması için onay verdiğine dikkat çekiyor.

Kadıköy Belediyesi’nin mahallelinin buraya otopark yapılmasını istemediğini bildiğini söyleyerek “Böyle bir durumda bize haber verebilir veya uygundur raporunu erteleyebilirdi” diyor. “Kadıköy Belediyesi burayı Vakıflar’dan devralmalı” diye ekliyor.

Bostanı da kapsayan yeşil alanın mahalleli için önemine vurgu yapan Uyguner, altındaki tarihi su sarnıcının afet döneminde işlevli olacağını söylüyor.

500-375 (3)

Peki Kadıköy’e otopark lazım mı? Uyguner, Kadıköy’ün araç trafiğini kaldıramadığını, araçların kaldırılıp tamamen yaya trafiğine açılmasını önerdiklerini söylüyor.

Bisiklet yolunun arttırılması, tramvay hattının genişletilmesi de buna bağlı önerileri arasında.

Otopark

500-375 (10)

Dayanışma’dan Nihat Özyılmaz dün ziyarete gelenler arasında alanı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayarak otopark yapmak isteyen kişinin olduğunu da anlatıyor. “Polisle geliriz dedi. Şimdilik gelen yok, bekliyoruz” diyor gülerek.

Otopark ihtiyacının olmadığını “Aksine araç trafiğine kapatmak gerekiyor” diye anlatıyor.

Koray Demir “Otoparka gerek olup olmadığı bizi ilgilendirmiyor. Buraya otopark yaptırmayacağız” diyor.

Mahalle evi

500-375 (11)

Nöbet sürüyor. Bostan yeşillik içinde. Alanın müdavimi kedilerden biri poz veriyor.

500-375 (12)

Bostan’dan ayrıldıktan sonra önünden geçtiğim Mahalle Evinin kapısında notlar asılı: “Bostanda nöbetteyiz, otopark yaptırmayacağız”.

Akşam programı

Bu akşam saat 19:30’da bostanda ”Ortak Mutfak” yapılacak. Caferağa Dayanışması “yemeğini al gel” çağrısı yaptı. Saat 20.00’de forum ve ardından Ekümenopolis filminin gösterimi olacak. (BK)