(KOS Medya – Foto Haber, 4 Ağustos 2014)

Kuzey Ormanları Savunması; 3 Ağustos Pazar günü bazıları bitmiş, bazıları sürmekte, bazıları kapıda olan inşaat projelerinin parçalamakta olduğu İstanbul’un saklı hazinesi Fatih Ormanı’nda keşif gezisindeydi. Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla 09:30’da Bahçeköy Kemeri’nde buluşan yaşam savunucuları; “Saklı Koru”, Bilgili ve Doğuş Holding’in ortak olduğu Ege Turizm’in gerçekleştirmeye hazırlandığı “Parkorman Kent Parkı” ve Ağaoğlu Holding’in sürmekte olan “Maslak 1453” projelerinden geçen 7 km.lik parkurda yürüyüş ve koşu yaptı. Etkinliğe Belgrat Ormanı’nı Koruma Gönüllüleri Derneği, Adım Adım Derneği ve Zekeriyaköy Forumu’ndan kuzey ormanları savunucuları da katıldı.

DSC_0014

İstanbul’da kolaylıkla erişilebilir olan Fatih Ormanı, doğayı yok etmeden de yaşamın parçası haline getirebileceğimiz bir sığınak gibi. Yüzüklerin Efendisi yazarı Tolkien’in eserlerinden fırlamış gibi görünen orman kuytuları, elmasından fındığına kadar bir çok ağaç, çeşit çeşit bitki ve çiçek, içinde bulunduğumuz bölgenin İstanbul olduğuna dair bilgimizi yok ederken, “Saklı Koru”nun da katkısını esirgemediği lağımın orman içindeki dereyi kapkara ve kokulu bir akarsuya çevirmiş olması ile gerçeğe geri döndük. Yine orman içine ve dereye atılmış moloz ve çöp yığınları ise hem kurumların görevini yerine getirmediğinin, hem de doğa bilincimizin göstergesiydi.

DSC_0166

Burası Fatih Ormanı, İstanbul.

İstanbul’un ekolojik dengesi, 3. köprü ve 3. havalimanı projesi ile şehrin yerleşim bölgesi dışında kalan son doğal alan kuzey ormanlarının tahribiyle sürerken, şehir sınırlarında kalan Fatih Ormanı da sermaye ve devlet tarafından elbirliği ile yıkıma sürükleniyor. Bir çok ünlü ismin villa sahibi olduğu “Saklı Koru” 90lı yıllarda, çok büyük bir ormanlık arazinin tıraşlanmasıyla inşa edilmişti. “Saklı Koru”nun adeta izinden giden Doğuş ve Bilgili Holding’in, Kuzey Ormanları Savunması’nın gündeme taşıdığı (http://www.kuzeyormanlari.org/2014/06/19/sermayenin-son-fantazisi-fatih-ormaninda-luks-konutlu-bungalovlu-doga-yagmasi/, http://www.kuzeyormanlari.org/2014/07/21/park-orman-raporu-doga-katledilecek-cok-sayida-agac-kesilecek/) ve Diren Fatih Ormanı inisiyatifinin de planlarını ele geçirerek (http://www.kuzeyormanlari.org/2014/07/23/direnfatihormani-bu-abluka-dagitilacak/) kamuoyunda ve ana akım medyada bilinmesini sağladığı “Parkorman Kent Parkı” adı altındaki orman talanının detayları ise şöyle: 300-350 m2lik 108 villa, 15 bin kişilik çok amaçlı salon ve lüks restoranlar. Baskı sonucu açıklama yapmak zorunda kalan Serdar Bilgili, projeyi şu sözlerle savunmaya çalışmıştı: “İstanbul’un en değerli projelerinden biri yapılacakken, bu iş kirletilmeye çalışılıyor. Projede villa, ev gibi yapılar olmayacak. İmara açıldı denilince herkesin aklına gökdelen geliyor. Oysa biz buraya önemli bir şehir parkı planlıyoruz”. Fakat “villa gibi yapılar”ın bulunmayacağı kandırmacası, Diren Fatih Ormanı’nın projenin planlarını ele geçirmesiyle ortaya çıkmıştı. Sahibi Ali Ağaoğlu’nun devlet mercileriyle ilişkisi özellikle 17 Aralık operasyonu ile iyice gün yüzüne çıkan Ağaoğlu Holding projesi doğa katili Maslak 1453 ise, en son şantiyesinde gerçekleşen iş cinayetiyle gündeme gelmişti. Sürmekte olan projenin vinçleri Fatih Ormanı içinden görülebiliyor.

Tüm bu olumsuz portreye rağmen, 17 milyonluk bir çimento canavarına dönüştürülmeye çalışılan şehrimiz İstanbul’da, insanoğlu doğa ve ormanla kurduğu en temel ilişkiyi sürdürebilmemiz mümkün. Ve bu ilişkinin varlığının da, rant ekonomisine karşı toplumsal mücadeleyi güçlendirmeye bağlı olduğu açık.

DSC_0003

Fatih Ormanı’nda keşif gezisi yapmak üzere bu sabah Bahçeköy Kemeri’nde buluştuk. Yürüdük, koştuk ve bisiklet sürdük.

IMAG3155

Parkurumuzun başlangıç noktasına geldik ve durakları hakkında konuştuk: Adları “Saklı Koru”, “Parkorman Kent Ormanı”, ve “Maslak 1453”  konmuş garabetler…

DSC_0024

Ve doğayla, ormanla buluşmamız başladı. Stres yerine sessizlikle, şehrin kavgası yerine doğanın huzuruyla birlikteydik.

DSC_0031

“Saklı Koru”. Bu evlerin (!) gizlenmesinin bir nedeni var elbette. Birleşerek oluşturdukları site utanç kaynağı, utanç hikayesi.

DSC_0035

“Saklı Koru”. Ormanın içinde, imar yasağı delinerek dikilmiş her biri milyonlarca dolarlık birer “yaşam alanı”. Bu binalar kaçak, her biri sermayenin karanlık bir şarkısı: http://tinyurl.com/potvum9

DSC_0043

Fatih Ormanı direnecek elbette. Kuytularını korumaya devam edeceğiz.

DSC_0054

Dereleri insan eliyle, Kemer Mahallesi ve “Saklı Koru”nun pisliğiyle kararmış olsa da.

DSC_0104

Damarlarındaki kan zehirlense de.

DSC_0060

İnşaat aşkıyla doğa düşmanlığının buluşma yeri olsa da.

DSC_0063

Şiarları “Hafriyat, ya Resulallah” olanlarca kirletilse de.

DSC_0071

Sermayenin ve illetin adamlarına karşı savunmaya devam edeceğiz.

DSC_0082

Biz ilerledikçe yol kenarını elma ve fındık ağaçları süslemeye başladı.

DSC_0087

Fatih Ormanı’nın göz alıcı çiçekleri ortaya çıkmaya başladı.

DSC_0112

En naif renkleri kendini göstermeye başladı.

DSC_0097

Ormanda en çok görülen bitkiler bile hayranlık uyandırıcı.

DSC_0100

Renkleri bir yeşil geçit töreni gibi; su damlalarıyla kardeşlikleri büyüleyici.

DSC_0107

Buraları Tolkien yazmadı. #Shire değil, #İstanbul.

DSC_0110

#Kuyutorman değil #FatihOrmanı.

DSC_0133

Tek dostlarımız çiçekler, bitkiler ve ağaçlar değildi.

DSC_0143

Parkurun önemli bir kısmını geride bıraktık, “Parkorman Tabiat Parkı” garabeti için ruhsat istenen bölgeye yaklaştık.

DSC_0151

Yürüdük, koştuk, bisiklet sürdük.

DSC_0157

Kuzunun emanet edildiği kurt… Burası Fatih Ormanı’nın Ağaoğlu Holding’e peşkeş çekilmeye çalışılan diğer parçası.

DSC_0163

Emanetçinin sermayeyle kirli ortaklığının en karakteristik öykülerinden “Maslak 1453” inşaatı. Ormanın kalbinden talan manzarası.

DSC_0169

Ve “Parkorman Tabiat Parkı”nın bungalovlarını kondurmak istedikleri nokta.

DSC_0170

Arkada ATV’nin arkasındaki ağaçlardan bizi gözleyen, muhtemelen firma yetkilisi. Dönüş yolunda kendisiyle karşılaştık, telefonda bir yerleri BİLGİLİ kılmakla meşguldü.

DSC_0173

Fatih Ormanı’na BUNGALOV YAPMAK YASAKTIR!

IMAG3167

Fatih Ormanı’nda YAĞMA YASAKTIR!

DSC_0176

Yürüyüşümüzün son noktası sürmekte olan katliam projesi “Maslak 1453”. İnşaat işçisi  Hakan Tek’in canını bir iş cinayetiyle alan Ağaoğlu’nun bir diğer yaşam kırım merkezi. “Parkorman Tabiat Parkı” projesine (!) ruhsat verildiği takdirde Fatih Ormanı’na önce uzun bir süre buna benzer manzaralar hakim olacak. Sonrası için ise zaman içinde kuzey ormanlarında yaşadığımız kıyım gerçekleşecek. Daha evvel de belirttiğimiz gibi; Fatih Ormanı’na müdahale Kuzey Ormanları Savunması’nın kırmızı çizgisidir. İş makinalarını orada karşılayacağız.