(imctv/Utku Zırığ – 5 Ağustos 2014)

Zeytinburnu Ambarlar yanında, E-5 otoyolu kenarındaki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arazide izinsiz ağaç kesimi yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi 15 gündür süren ağaç katliamından haberdar değil. Ağaçlık alanı sürekli kullanan insanlarsa tepkili; ağaç kesimlerini günler önce Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa’ya bildirdiklerini söylüyorlar. 15 gündür ağaç katliamının yaşandığı Zeytinburnu Seyit Nizam mahallesi sakinleri, katliamın yapıldığı ambarlar altı yol kenarında bu akşam saat 20:00’da basın açıklaması yapacak.

İstanbul’da son dönemde hız kazanan ağaç katliamlarına bir yenisi de Zeytinburnu Ambarlar’da eklendi. E-5 karayolunun hemen yanındaki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arazide onlarca ağaç kesildi. Kaçak kesim 15 gündür devam ediyor ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi olaydan henüz haberdar oldu. Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri kalan ağaçlarında kesilmemesi için arazide nöbet tutmaya başladı.

Belediyeler şikayetleri duymamış, ağaç kesilirken görmemiş

Arazi bölgede yaşayan ve çalışan insanların otoyolların arasında nefes alabildiği ender yeşil alanlardan biri. Bu alanında hukuksuz bir şekilde ellerinden alınıyor olmasına tepkililer. Belediyelerin “haberimiz yoktu” açıklamalarına ise inanmıyorlar. Kesimlerin başladığı günlerde Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa başta olmak üzere pek çok yeri arayarak şikayette bulunmuşlar. En az 15 gündür ağaç kesildiği belirtilen alanın tam karşısında Zeytinburnu Belediyesi Fen İşleri’ne ait bir hizmet binası ve karakol bulunuyor.

245 milyon dolara satılmıştı

Ağaç kesilen araziye komşu Zeytinburnu Ambarlar Sitesi geçtiğimiz aylarda 245 Milyon Dolar karşılığında Suudi Arabistanlı Al Qemam Holding’in Türkiye’deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul’e satılmıştı. Haziran 2015 yılında boşaltılacak Ambarlar’ın yerine şirketin nasıl bir proje öngördüğü bilinmiyor.