(haberler.com – 9 Ağustos 2014)

Dünyada nesli tükenmekte olan türler arasında gösterilen Hatay dağ ceylanları için yeni tehdit kuraklık. Uzmanlar kuraklığın Suriye Türkiye sınırında 10 bin hektarlık bir alanda yaşam mücadelesi veren dağ ceylanlarının doğumlarını olumsuz etkilediğini tespit etti. Bu yılın başında 296 olan popülasyon sayısına 100-120 arası yeni birey bekleyen uzmanlar şuana kadar 2 yavrunun tespitini yaptı.

Dünyada nesli tükenmekte olan türler arasında gösterilen ve Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınan Hatay dağ ceylanları kuraklık tehdidi ile karşı karşıya. Kuraklık Suriye-Türkiye sınırda tampon bölgesinde kendine yaşam alanı kuran ceylanların doğumlarını olumsuz etkiliyor. Bu yıl 120 yeni yavrunun popülasyona dahil olmasını bekleyen uzmanlar şuana kadar 2 yeni yavrunun tespitini yaptı.

Tespit edilen 2 yavru bölgede kurulan üreme istasyonunda görevli uzmanlar tarafından koruma altına alındı. Kaçak avcılık, salgın hastalık ve yırtıcı hayvanlara karşı koruma alınan yavru dağ ceylanlarının belli bir dönem sonra doğal yaşamına bırakılacağı kaydedildi.

-DOĞUM ORANLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI-

Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Abdullah Öğünç, Suriye-Türkiye sınırında yaşam alanları bulunan dağ ceylanlarının da kuraklıktan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Ceylanlar için en büyük sorunun yiyecek ve su olduğunu belirten Ögünç, “Bulundukları ortamda rahat bir yaşam ortamı bulamayınca bu yıl doğum oranında da düşüş yaşandı. Son olarak yapılan sayımlarda 296 çıkmıştı. Bu yıl 100-120 yeni bireyin popülasyona katılmasını bekliyorduk. Ancak bu yıl sadece 2 yavru dünyaya geldi” dedi.

Kısıtlı olan yaşam alanlarında ceylanlar ciddi anlamda besin sıkıntısı yaşadığını belirten Abdullah Öğünç, “Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı ekiplerin bu konuda bir çalışması oldu. Belli noktalara yonca bırakıldı. Çözüm olmadı. Şuan su sorunu hat safhada. Ceylanların yayılış gösterdiği alan yaklaşık 10 bin hektarlık bir alan. Acilen birkaç bölgeye su pınarı yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hatay dağ ceylanları ilk kez 2008 yılında yapılan çalışmalarla varlığı tespit edilmişti.

(Foto: Abdullah Öğünç)