(Çağlar Turhan/KOS Medya – 12 Ağustos 2014)

Sinop, Gerze’de her yıl yapılan kültür ve sanat festivallerinin 41.sinde düzenlenen panelde Sinop’a bir nükleer santral yapılması halinde Sinop’un karşı karşıya kalabileceği tehlikeler konuşuldu.

2-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen festival kapsamında “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Gerçeği ve Yalanları” isimli bir panel düzenlendi. Panelde Prof. Dr. Hayrettin Kılıç, Oğuz Türkyılmaz, Prof. Dr. Alper Öktem, Japonya’dan Toshiya Morita ve gazeteci Akiko Yoshida birer sunum gerçekleştirirken aktivist çevirmen Pınar Demircan da Japonca sunumları Türkçe’ye çevirdi.

10585172_10152292691808543_938816373_o

Karadeniz’de Balıkçılık Bitme Noktasına Gelebilir
Çernobil ve Fukuşima nükleer santrallerinde gerçekleşen felaketlere değinilen panelde Prof. Dr. Hayrettin Kılıç sözlerine, bu resmi Sinop’ta görmeyelim diye başlarken, halihazırda 100 binlerce insanın ölümüne neden olan ve yıllar boyunca 100 binlerce çocuk, hayvan ve bitkide anomaliye rastlanmasına sebep olacağı tahmin edilen Fukushima felaketinden etkilenen insanların fotoğrafını gösterdi. Felaketten sonra Büyük Okyanus’un öte yakasında bulunan California sularındaki balıklarda normalin 10 katı radyasyonla karşılaşıldığını belirten Kılıç, balıkçılığın ekonominin önemli bir parçası olduğu Karadeniz’de bir felaket yaşanmaması halinde bile deniz yaşamının radyasyonla dolacağının ve bir süre sonra Karadeniz’de balıkçılığın bitme noktasına geleceğinin altını çizdi.

20130930_193056

Nükleer Santral Yapılmazsa Elektrik Kesintileri Olacağı Gerçek Değildir
Ardından söz alan Oğuz Türkyılmaz ise nükleer santral yapılmazsa elektrik kesintileri olacağı ve enerji talebinin karşılanamayacağı şeklindeki savunmaların gerçeği çarpıtmak olduğunu ifade etti. Bazı rakamlar veren Oğuz Türkyılmaz bugün itibariyle kurulu gücümüzün 67 bin megawatt olduğunu, halihazırda yapılmış olan yatırımlarla ve lisanslama sürecinde olan projelerle birlikte kurulu gücün en az 150 bin megawatt’a ulaşacağını ve bunun fazlasıyla yeterli olduğunu söylerken devletin kalkınma planlarında 100 bin megawatt’lık tüketim öngördüğünü sözlerine ekledi.  Sadece güneşe dayalı elektrik üretme kapasitemizin 370 milyar kw/sa olduğundan bahseden Türkyılmaz bunun geçen sene tükettiğimiz elektrik miktarının 1,5 katı olduğunu söyledi.

Ayrıca hiçbir enerji üretim sisteminin doğayla yüzde yüz uyumlu olamayacağının fakat doğru stratejilerle zararı minimuma indirmenin mümkün olduğu da ifade edildi.

Panelde son olarak Mersin, Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralin Ruslar tarafından, Sinop’ta yapılması planlanan santralin ise Japonlar tarafından projelendirildiğinin ve iki tarafın da Çernobil ve Fukuşima felaketlerini yaşayan sabıkalı ülkeler olduğunun altı çizildi.