(BİA – 11 Ağustos 2014)

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazköy’de HES’lere karşı mücadele eden Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platform’un düzenlediği 3. Karasu Kültür Sanat Festivali bu yıl 16-17 Ağustos’ta yapılacak.

10547463_899186646775659_3292648437529472768_n

Boğazpınar Köyü HES karşıtı Platform, “Irmaklar Özgür Akacak” sloganıyla yola çıktıkları Boğazpınar Köyü Karasu Kültür Sanat Festivali’nin programını açıkladı. Tüm HES karşıtlarını ve çevre gönüllülerini festivale davet eden Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platform’un çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Bizler yaşam alanlarımızı korumaya çalışırken, HES konusunda yapılan ve yapılması olası yasal düzenlemelerin lehimize olmayacağı, aksine özelleştirme politikaları ekseninde aleyhimize sonuçlar doğuracağı artık gün gibi aşikar.

“Bizlerin mücadelesi sonucunda kimi projeler durmakta ya da yavaşlamakta olsa da ne yazık ki kesin ve kalıcı bir çözüme ulaşamıyoruz. Yeni HES yapımlarını engellemeye çalışsak da yapılan HES’lerin yaşama verdiği zarar konusunda bir çözüm üretebilmiş değiliz. Benzer mücadelelerin verildiği her noktada mücadelelerimizi kendi alanımızda daraltarak sürdürüyoruz.

“Bu festivalle, bizler gibi yaşam alanlarını savunanları, eksik olanın ne olduğunu, yaptığımızı, yapamadığımızı, önümüzdeki engelleri bulmaya ve tüm bunlara karşı çözümlerimizi beraber üretmeye çağırıyoruz.

“Bir araya gelirsek birbirimizin deneyimlerinden faydalanabileceğimize, daha fazlasını üreteceğimize, mücadeleleri ortaklaştırarak güçlenebileceğimize ve böylece önümüzdeki engellerle daha ciddi mücadele edebileceğimize inanıyoruz.

“İşte bu nedenlerle düzenleyeceğimiz festivalin Boğazpınar Festivali olmasından öte tüm HES karşıtlarının ve çevre gönüllülerin ortak festivali olmasını arzuluyoruz.”

Festivale Ahmetler Köylüleri, Alakır Doğa Ve Kültür Derneği, Antalya Kuzdere Gönüllüleri, Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları, Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), Everest Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Hayat TV, Loç Vadisi Koruma Platformu, Senoz Vadisi Koruma Platformu, Yeşil Direniş Gazetesi, Yeşil Gerze Çevre Platformu, Yeşil Pedallar Bisiklet Grubu, Yeşilırmak Tozanlı Çevre Platformu ve Yeşilırmak Çevre Platformu katılımlarıyla destek veriyor.

Boğazpınar Köyü’nün HES Mücadelesi

Boğazpınar Köyü’nün HES süreci 2009’da KTM Grup’a bağlı şirketin köye gelerek köylülerin topraklarını satın almaya başlamasıyla başladı. İlk HES projesi Öküzini nehrinde açıldı. 2012 yılında beş yeni HES projesi daha yapılmak istendi; ancak Bakanlık “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” olduğu için beşini de reddetti.

Şirket yedi köyü kapsayan Karasu ve Gökharman nehirleri üzerinde yeni bir HES yapmak için diretince, 48 köylü buna karşı dava açtı. Bu süreçte HES’leri protesto eden köylülere köyün çocuk korosunun söylediği “HES Yapma Boşuna Yıkacağız Başına” şarkısını da sebep göstererek 15 farklı dava açıldı. Ancak tüm bu davalar düştü. 18 Haziran’da Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği futbol turnuvasında köy takımı futbolcularına “Boğazpınar’da HES İstemiyoruz” pankartıyla sahaya çıktıkları için çevik kuvvet saldırdı. (BK/EKN)