(KOS Medya, 17 Ağustos 2014)

Bugün bir süredir yapılaşma için göz konmuş olan Validebağ Korusu’nda buluşan İstanbul’un yaşam savunucuları, koru için düşünülen “çılgın proje”nin ilk aşamalarından biri olarak kurulan otopark demirlerini söktü.

Bir süre önce korunun Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edildiği iddiaları ortaya atılmıştı.  Belediye, İBB’nin de desteğini alarak Hyde Park benzeri bir proje ile koruyu yapılaşmaya açma niyetinde  (http://www.kuzeyormanlari.org/2014/08/17/validebag-korusu-yapilasmaya-aciliyor/). Korunun tahsisi konusundaki belirsizlik ve “çılgın proje” gelişmeleri üzerine, Validebağ Gönüllüleri koruda nöbete başlamış, kırk bin imza hedeflenen bir imza kampanyası başlatmış ve sosyal medyada da #koruyukoru hashtagiyle konuya görünürlük kazandırmıştı. Validebağ Gönüllüleri gelişmeler sonrası bugün saat 15:00’a acil çağrı yaptı. İstanbul Kent Savunması ve Kadıköy Kent Dayanışması’nın da destek verdiği çağrıda bulunan yaşam savunucuları, İstanbul’da adeta bir kurtarılmış bölge olan, bir çok hayvana yuva olan 354 dönümlük koruda buluştu ve otopark için döşenen demirleri söktü.

val2val3

İstanbul’un her semtinde örgütleneyi sürdüren yaşam savunucuları Validebağ Korusu’nun da ranta karşı bekçisi olmayı sürdürecek.