(sendika.org – 17 Ağustos 2014)

İrfan Şahinbaş Sahnesi’ne yönelik kooperatif saldırıları sürüyor. Dozerler bir kez daha atölye alanına girdi

Ankara Macunköy’de Devlet Tiyatroları arazisi içindeki İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi ve atölyelerinin bulunduğu alana, SS İvme Yapı Kooperatifi’nin yıkıma yönelik saldırılarına bir yenisi eklendi. Kooperatife ait dozerler, Devlet Tiyatroları’nın son sınır arazisine de girdi ve çalışma yapmaya başladı. Çalışmalar kapsamında 20′ye yakın ağaç kesildi.

Dozerin alana girmesi üzerine Genel Müdürlük yetkilileri atölye alanına gelerek kooperatif yetkilileri ile tartışma yaşamaya başladı.

Kooperatif yıkıyor, devlet izliyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Avukatı Ahmet Nuri Ekici tesislerde konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Ekici, kooperatifin tapu kaydına dayanarak hukuka aykırı yaptığı bu eylemlerin defalarca şikayet etmelerine, savcılığa suç duyurusunda bulunmalarına karşın tekrarlanmasına tepki gösterdi. Kaymakamlığın kararına ve medeni kanunun zilyetlikle ilgili hükümlerine işaret eden Ekici, arazinin zilyedinin devlet olduğunu ve devletin tüm olanaklarını kullanarak alanı koruması gerektiğini söyledi.

Şu ana kadar devletin 650 bin liralık zarara uğratıldığının altını çizen Ekici, “6 aylık süreçte aralarında 50 yaşının üzerindekiler de olmak üzere binden fazla ağaç yerinden edildi. Sorun sadece ağaçlar da değil, inşaatın 25 metre kadar aşağıya inen temeli nedeniyle atölyelerin de bulunduğu kamu binaları yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı” dedi.

Gece baskını ve silahlı saldırı da düzenlenmişti

SS İvme Yapı Kooperatifi’nin İrfan Şahinbaş Sahnesi’ne ilk saldırısı 9 Mart’ta gerçekleşmiş, DT’ye ait alanda 100’den fazla ağaç katledilmişti. Saldırı üzerine günlerce nöbetler tutulmuştu. Nisan ayında bir gece yarısı baskını daha olmuş, en ciddi saldırı ise 19 Temmuz’da düzenlenmişti. Kooperatifin görevlileri olduğu söylenen 70-80 kişilik mahkeme kararına karşın izinsiz alana girerek güvenlik görevlilerine saldırmıştı. Saldırıda 4 güvenlik görevlisi yaralanmıştı. Olayın ardından Devlet Tiyatroları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na “kasten adam öldürmeye teşebbüs” ve “kamu malına zarar” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Sendika.Org/ Ankara