(KOS Medya – 23 Ağustos 2014)

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması’nın çağrısıyla biraraya gelen yaşam savunucuları, 23 Ağustos Cumartesi günü Beşiktaş – Akaretler’de bulunan Bilgili Holding’e yürüdü.

Doğuş – Bilgili Holding ortaklığıyla Fatih Ormanı’nda yapılmak istenen “Tabiat Parkı Projesi”ne karşı duran kent, çevre ve meslek örgütlerinin çağrı yaptığı eylem oldukça renkli geçti.

image

#DirenFatihOrmanı çağrısıyla Beşiktaş Çarşı’da buluşan eylemciler, ‘Diren orman, diren İstanbul’, “Ormana villa yapılmaz’, ‘Ormana stadyum yapılmaz’, ‘Ormana çarşı yapılmaz’, ‘Ormanıma, suyuma, İstanbul’a dokunma’ sloganlarıyla Bilgili Holding’in Akaretler’deki binasına ulaştı. Basın açıklamasını Kuzey Ormanları Savunması’ndan Esra Karataş okudu.

Fatih Ormanı arsa değil, ormandır!

Açıklamada son zamanlarda İstanbul’un yaşadığı iklim değişikliğinin başlıca nedenlerinin, kuzey ormanlarını ve su havzalarını talan eden sermaye gruplarının gayrimenkul projelerinde aranması gerekliliği vurgulandı ve Ağaoğlu’ndan sonra şimdi de Doğuş ve Bilgili grubunun gözlerini diktiği Fatih Ormanı’nın aynı tehdit altında olduğu belirtildi. ‘Ormana gökdelen yapmayacağız’ açıklamasıyla meşru kılınmaya çalışılan projenin içeriği şöyle özetlendi: 15.000 kişilik “çok amaçlı salon”, 108 adet bungalov görünümlü villa, alışveriş alanları, katlı otopark…

image

Basın açıklamasında Fatih Ormanı’nı talan ederek kendilerine “doğa içinde” yaşam, eğlence ve rant alanları yaratmaya çalışan Doğuş – Bilgili grubuna bu talan projesinden vazgeçmeleri; bu şirketlerle iş ortaklığı içindeki merkezi ve yerel yönetimlere ise kamu yararı adına karar vermeleri, İstanbul halkına ve doğaya karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri uyarısı yapıldı.

image

Bilgili Holding’in önünde okunan basın açıklaması ve #DirenFatihOrmanı kampanyası imzacıları şöyle:

Basına ve Kamuoyu’na;

İstanbul’da artık iklimleri normal yaşayamıyoruz, farkında mısınız? Fırtınalarla, hortumlarla tanıştı İstanbul, daha önce hiç olmadığı kadar, yeniden! İklimleri en çok ne değiştirir ya da bozar derseniz yanıtı biraz bizlerde, biraz da dengesini alaşağı ettiğimiz bu kentte gizli. Bozguna uğrattığımız ilk ve en önemli kurban ise bu kentin akciğerleri diye sahte övgüler dizilen kuzey ormanları idi. İdi diyoruz, çünkü geçmişte kentin sınırlarını genişleten konut yayılmasının içlerine sızdığı orman ve su havzaları artık daha korkunç bir baskı ve hışımla baş etmeye çalışıyor. Bu yeni düşmanların adları büyük ölçekli projeler ve sermaye gruplarının büyük gayrimenkul projeleri…

3. Köprü ve 3. Havaalanı gibi büyük ölçekli projelerin yarattığı tahribat apaçık ortadayken, 3 milyonun üzerinde ağaç kökünden sökülmüşken bu kentin kalan orman alanları için endişelenmemek mümkün olabilir mi sizce?

Önümüzdeki en güncel tehditlerden biri de kentin yaşam alanlarına yakın Fatih ve Belgrad gibi orman alanlarının parçalara bölünerek, çeşitli gayrimenkul projelerinin arka bahçeleri olarak tasarruf edilip halkın kullanımından çekilmeye, küçülmeye ve birer park alanından ibaret bırakılmaya çalışılmasıdır. Yanı başlarında yükselen lüks inşaat alanlarında çalışan ve yaşayanların ata binebilecekleri, doğa yürüyüşleri yapabilecekleri, bungalov evlerde veya orman içi villalarda yaşam süreceği, bizlerinse onlardan arta kalan, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce donatılmış tek düze mahalle parklarında kamusal ihtiyaçlarımızı karşılamamızın reva görüldüğü günlerdeyiz.

Ağaoğlu’ndan sonra şimdi de Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk’in projeleri ile tehlike sinyalleri giderek yükseliyor Fatih Ormanı’nda! Oysa ki bu orman bizlerin yaşadığı mahallelerin bir adım ötesinde, toplu ulaşımla erişilebilen, bakir orman dokusunu hala koruyabilmiş ve aktif yaban hayatının sürdüğü nadir alanlardan biri, kuzeyin akciğer dokusunun kentte kalabilmiş hali…

Serdar Bilgili açıklama yapmış, ormanda gökdelen yapmayacağız diye. Yapacaklarını biz söyleyelim: 15.000 kişilik ‘çok amaçlı salon’ , 108 adet bungolav görünümlü villa, kır lokantası adı altında mağazalar ve lokantaları ile tam bir alışveriş alanı, katlı otopark!

image

Bilgili ve Şahenk’e sesleniyoruz:

Arsa olarak gördüğünüz ve orman olduğunu unuttuğunuz alanda hazırladığınız bu projeden vazgeçin. İstanbul’un nefesini, suyunu, doğasını yok edenlerden olmayın. Aksi takdirde, İstanbul halkı olarak doğa düşmanı şirketlerinizi boykot edeceğiz.

Tüm kamu kurumlarına ve seçimle başa gelenlere sesleniyoruz:

Ormanlarımızı, suyumuzu, kıyılarımızı, tarım alanlarımızı, meralarımızı ve tüm doğal yaşam alanlarımızı korumak ve yaşatmak asli göreviniz. Kararlarınızı sermaye gruplarının özel isteklerine göre değil kamu yararına adına İstanbul halkı için verin.

Merkezi ve yerel yönetimlerin, onlarla iş ortaklığı halindeki sermaye gruplarının dayatmalarına; mahallelerimize, çalıştığımız alanlara komşu ve kamusal niteliğini korumaktan yana sorumlu olduğumuz Fatih Ormanı için son tehdidi yaratan firmaya ve projelerine geçit vermeyeceğiz.

Kapalı kapılar ardında pazarlık yapanlar şunu unutmasınlar, bu kentin sahibi var!

#DirenFatihOrmanı

Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği, ÇEKÜL , Doğa Savaşçıları Derneği, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Politeknik, Sarıyer Kent Dayanışması, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi

23 Ağustos 2014, Beşiktaş, İstanbul