(KOS Medya – 26 Ağustos 2014)

Limak, Cengiz, Kolin, Mapa, Kalyon Şirketler grubu tarafından yapılan ve RTE ismi verilmesi planlanan 3. havalimanı inşaat alanı yeni bir ağaç katliamına sahne oluyor.

7500 hektarlık 3. havalimanı projesi inşaat alanı içinde bulunan köylerden biri olan Yeniköy’ün en büyük mera alanı Kulakçayır bölgesinde tam bir doğa katliamı başlamış durumda. Çoğu yetişkin meşe ve çam ağaçlarından oluşan koruluk, 3. havalimanının göstermelik ÇED raporunda “fundalık” olarak anılan alanlardan biri.

Yeniköy - Kulakçayır Bölgesi

Yeniköy’de yer alan Kulakçayır. Yakında bu alandaki tüm meşeler ve çam ağaçları yokedilecek, bölgede yer alan göl doldurulmuş olacak…

 

WP_20140825_18_25_08_Pro

Şaibeli 3. havalimanı projesi ÇED raporunda “fundalık” olarak gösterilen alanda çoğu yetişkin meşe ağaçları kolaylıkla göze çarpıyor.

Bölge köylülerinin bildirdiğine göre, birkaç gün önce köye gelen proje sorumluları Yeniköy muhtarına köylülerin mera ve koru
alanını bir an önce ağaçlardan temizlemesi gerektiğini, yoksa kendilerinin bir hafta içinde ağaçları dozerlerle sökeceğini bildirmiş. Eskiden ağaç kesiminin yasak olduğu bölgede, şimdi Orman şefliğinden alınan izinle büyük bir meşe ağacı katliamı başlamış durumda. Ağaç kesimi için şefliğe para yatıran köylüler, böylece hem bir tür angarya işgücü olarak katliama ortak ediliyor hem de katliamın parası köylülerden alınıyor. Yıllardır mandalarını otlattıkları merayı kendi elleriyle katlederek çölleştirmeye zorlanan Yeniköylüler, son dönemde hayatlarının sonuna kadar yetecek odun stokuna sahip oldular. Ancak, hayatlarının daha ne kadarını bölgede geçirebilecekleri belli değil!

Yeniköy’ün ana geçim kaynaklarından birini oluşturan mandalar, mera alanı içinde gezinmeye devam ediyorlar, ancak mandalara ne olacağı belli değil. Bu yüzden köylülerin birçoğu da mandalarını satmaya başlamış. Meranın ortasında zaman içinde oluşmuş, canlı yaşamın yeşerdiği gölet de şu anda hafriyat kamyonlarıyla dolduruluyor. Yeniköylüler doğa katliamına suç ortaklığına zorlanırken, Yeniköy’ün bütün yaşam kaynakları bir bir kurutuluyor.

 

WP_20140825_18_24_27_Pro

Meranın ortasında zaman içinde oluşmuş, canlı yaşamın yeşerdiği gölet de şu anda hafriyat kamyonlarıyla dolduruluyor

 

3. havalimanı projesi inşaat alanının tamamı gibi Yeniköy Kulakçayır merası da şu anda seri doğa katili şirketlerin özel şantiye sahasına dönüştürüldüğü için, bölgeye ancak özel izinle girilebiliyor. Bölgenin araba girişine dikilen güvenlikler, ağaç kesimi için bölgeye girenlerin kimliklerini teslim alıyor. Haberin fotoğrafları da, bölgeye “ağaç kesimi” için girdiklerini söyleyen gönüllü Kuzey Ormanları Savunması habercileri tarafından çekildi.

 

WP_20140825_18_23_57_Pro WP_20140825_18_37_38_Pro WP_20140825_18_31_12_Pro WP_20140825_18_19_23_Pro