(ortakadalet.net – 27 Ağustos 2014)

Özel bir firma tarafından ormanlık alana yapılması planlanan taş ocağına karşı çıkan köylüler iş makinalarının çalışmasını engellemek için elde sopa nöbet tutuyor. Firma tarafından 5 yıldır tehdit edildiklerini öne süren köylüler, “Burada yaşıyoruz, köyümüzü savunacağız” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Samsun’un Tekkeköy İlçesi Büyüklü köyünde,  ormanlık alana taş ocağı yapmak için 2009’da ÇED raporu alan özel firma ile köylülerin 5 yıldır süren mücadelesi devam ediyor.

sopa-3

Özel bir firma, Büyüklü köyünde 2009’da aldığıÇevresel Etki Değerlendirme Raporu’nu (ÇED) gerekçe göstererek, köyde bulunan şelalelerin olduğu ormanlık alana taş ocağı kurmak istedi. Alınan ÇED raporuna itiraz eden köylüler, açtıkları karşı dava sonucu mahkemeyi kazandı. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen firma taş ocağını faaliyete geçirmek için her yolu denedi. Aynı firma dün gece saatlerinde çalışma başlatmak için köye iş makinalarını yolladı.

Firma, jandarma ve polis eşliğinde iş makinalarını köye yakın bir alana bıraktı. İş makinaları kamyon üzerinden indirilirken devrilerek bir eve de zarar verdi.

sopa-8

ELDE SOPA NÖBET TUTUYORLAR

Taş ocağının kurulmasıyla geçim kaynaklarını ve yaşam alanlarını kaybedeceğini ifade eden köylüler, elde sopa köyde nöbet tutuyor.

Taş ocağının açılmasıyla mağdur olacaklarını belirten vatandaşlar, “Burada kaynak suyu kullanıyoruz. Bu suyumuz kirlenecek. Ne içeceğiz? Dört yıldır mücadele ediyoruz. Onlar geliyor çalışmalarına izin vermiyoruz. Bu yüzden ceza yiyen arkadaşlarımız oldu. Bu köyde 100 kişi mahkemeliğiz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

sopa-5

“TEHDİT EDİLİYORUZ”

Köylülerin iddialarına göre, firmanın elemanları, çalışmalara engel oldukları gerekçesiyle köylüleri tehdit ediyor.

“Köyün gençleri sıkıntıya kaldı. 5 yıldır tehdit ediliyoruz” diye konuşan vatandaşlar, ilçe merkezine rahat gidemediklerini, belirterek şunları söyledi: “Biz geçim derdinde olan insanlarız. Kimseyle işimiz yok. Ama bu köyde yaşıyorsak köyümüzü de savunacağız. Kimseyi davul zurna ile karşılamayız. İstiyoruz ki, gençlerimizim başı sıkıntıya girmesin. Bizden uzak olsunlar. Tek istediğimiz bu.”

sopa-2