(Mehmet Demirkaya/Yurt – 31 Ağustos 2014)

Telekom’un özelleştirilmesi sürecinde oynadığı rol nedeniyle ‘Becerikli Abdullah’ lakabı takılan Abdullah Tivnikli’nin, Silivri’deki 21 RES projesi onaylanarak askıya çıktı

Abdullah Tivnikli’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Eksim Yatırım Holding’e bağlı Silivri Enerji A.Ş.’nin, Silivri’nin verimli tarım arazileri üzerine kuracağı Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesi değiştirilerek onaylandı. Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, plan değişikliğinin ‘re’sen’ onaylandığı ve yeni planların bir ay süreyle askıda kalacağı belirtildi. Duyuruda şöyle denildi: “Silivri Gazitepe Mahallesi, Fener, Kurfallı, Akören köylerinde ‘Silivri RES Projesi’ ne ilişkin toplam kurulu gücü 52,50 MW olan 21 adet Türbin ve Şalt Sahası’na İmar Planı değişikliği teklifi, gerekli düzenlemeler yapılarak ve plan notları eklenmek suretiyle, tadilen re’sen onaylanmıştır. Söz konusu planlar, 28.08.2014-26.09.2014 (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile web sitesinde askıya çıkarılmıştır.”

İtirazlar dikkate alınmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda ‘Tarımsal Niteliği Korunacak Alan’ lejantında kalan söz konusu tarım arazilerine RES kurulması ile ilgili ilk planlar, 2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, kendisinin kabul ettiği İstanbul Çevre Düzeni Planı’nı bir anlamda delerek söz konusu RES’e oy çokluğu ile onay vermişti. 2012 yılında yapılan plan değişikliğine Silivri Belediyesi ve vatandaşlar itirazda bulunmuş ancak bunlar dikkate alınmamıştı. Eksim Yatırım Holding’e bağlı Silivri Enerji A.Ş. tarafından hazırlanan proje kapsamında, tarım arazilerine 21 adet türbin dikilecek. Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkartılan yeni planın ‘Özel Plan Koşuları’na göre, türbin sahaları içerisine şalt merkezi, şalt kontrol binası tesisleri ile idari bina, bekçi kulübesi gibi yapılar da yapılabilecek.

5 manşet 1

‘Hiçbir şey bulamadılar’
17 ve 25 Aralık soruşturmaları kapsamında ifade veren Abdullah Tivnikli, 4 Mart 2014 tarihli Sabah Gazetesi’nde çıkan açıklamalarında şöyle demişti: “Dinleyenler 1,5 sene dinlemişler hiçbir şey bulamamışlar. ‘Nasıl suç oluştururuz?’ diye birkaç masum tapenin arasına 30 tane yorum yazmışlar. Hiçbir delil veya belge gösterilmiyor. ATV-Sabah satışıyla bir ilgimiz yok. Bize zaten fezlekede isnat edilen böyle bir şey yok. Bu nereden çıktı? Biz yurtdışından, kurumsal müşterilerimize finansman temin ediyoruz. ATV-Sabah’ı almaya çalışan gruplar da bize finansman için müracaat etti.”

‘Evet ben Becerikli’yim’
Telekom’un özelleştirilmesi ile ilgili olarak Tivnikli ile görüşen Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar, 27 Ekim 2008 tarihli yazısında özetle şunları yazmıştı: “Erzurum kökenli, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu, işletme masterlı Abdullah Tivnikli, daha sonra en çok içerlediği deyime geldi: Bana ’Becerikli Abdullah’ diye lakap taktılar. Türk Telekom ihalesine Oger Telecom ile Etisalat’ın (Çalık Grubu’yla birlikteydi) girmesini ben sağladım. Nitekim Oger ile Etisalat çekişti, Türk Telekom’un yüzde 55’i, 6 milyar 550 milyon dolara satıldı. Sayemde ihaleye giren iki grup kapışınca, Türk Telekom’un yüzde 55’inin değeri 3-4 milyar dolarda kalmadı, 6 milyar 550 milyon dolara çıktı. ’Beceriklilik’ buysa, evet ben ’Becerikli’yim. Bu ’beceri’mle de gurur duyuyorum.”