(İKS Medya – 1 Eylül 2014)

İstanbul Kent Savunması ve Kent Hareketleri, Çengelköy Kuleli sakinlerinin daveti üzerine mahallede bir dayanışma etkinliği yaptı. Yapılan etkinlikte, önce Nejla Osserian’ın Tokludede’deki kentsel dönüşümü anlatan kısa filmini izlendi. 

Film gösteriminin ardından sözü Cihan Baysal aldı. Tokludede deneyimini mahalledekilere anlattıktan sonra, Çengelköy’deki durumla olan benzer yönlerine dikkat çekti. Kentsel dönüşüm sorununun, tekil bir sorun olmadığına dikkat çeken Baysal, çözümün birlikte davranma iradesi göstermekten geçtiğini aktardı.

IMG_1239

Kent ve Hukuk komisyonundan avukatlar, mahallelinin hukuki sorularına yanıtlar verdikten sonra şunları aktardılar: “Hukuki mücadele asla göz ardı edilmemelidir, sonuna kadar gidilmelidir; ancak, meselenin hukuki yollarla çözülmeyebileceğini de aklımızda tutalım. Dolayısıyla aslolanın verilmesi gereken fiili mücadele olduğunu bir kez daha belirtiyoruz”. 

R.T.Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi olarak düşündüğü ve bu nedenle hukuksuz bir biçimde yıkıp yeniden inşa ettiği Vahdettin Köşkü’nün dibinde yer alan mahalle sakinleri, evlerine gelen yıkım tebligatlarının bununla ilgisi olduğunun farkındalar. Ancak buna rağmen, ilgisi yokmuş gibi, 60 yıldan fazla oturdukları evlerin birden bire sahiplerinin ortaya çıkmalarının manidar olduğunu söylediler.

IMG_1240

BELEDİYENİN EL KOYDUĞU ÇÖP KONTEYNERİNİ GERİ GETİRDİLER!
Yıkıma itiraz eden 13 evden 8 tanesine yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına rağmen mahalleli durumun ciddiyetinin farkında. Kentsel dönüşümün yaşandığı diğer bir çok mahallede olduğu gibi yıldırma taktikleri başlamış durumda. Örneğin, mahalledeki tek çöp konteynırını belediye kaldırmış durumda. Yapılan itirazlara rağmen geri gelmeyen çöp konteynırını, yapılan etkinlikten sonra mahallenin gençleri aşağı yoldan alarak mahalleye getirdiler. Konteyner, mahallelinin alkışları eşliğinde yerine kondu.

PARK MI YAPALIM, BOSTAN MI?
İstanbul’un rantı en yüksek, en güzel manzaraya sahip yerlerinden olan Kuleli, iktidarın ve sermayenin iştahını kabartmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ancak, nüfusu oldukça yaşlı olan Kuleli sakinleri, evlerini bırakmaya ve başka yerlerde yaşamaya mahkum edilmeye pek niyetli görünmüyor. Yaşadıkları alana, bütün itibarsızlaştırılmalara karşın daha fazla sahip çıkmanın yollarını aramaya koyuldular bile.. Gecenin sonunda, mahallede yer alan boş bir araziyi park ya da bostan olarak değerlendirmenin heyecanlı tartışmaları eşliğinde ayrılıyoruz mahalleden…