(KOS Medya – 1 Eylül 2014)

İstanbul’da, Validebağ Korusu’na  fidan diken halka polis müdahale etti, mahalle halkı ve yaşam savunucuları korusuna sahip çıktı.  Fidanlarını dikti, can sularını verdi, şimdi sıra nöbette, sulayıp büyütmekte.

354.000 m2 alanıyla İstanbul Anadolu yakasının 2nci büyük yeşil alanı ve birinci derece doğal sit olan Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılmasına ve bir ‘çılgın projeye’ kurban gitme durumuna karşı halk ve Validebağ gönüllüleri aylardır mücadele ediyordu.

1.fidanlarin_gelisi

31 Ağustos Pazar günü Validebağ Korusu’nda daha önce usulsuz şekilde genişletilen otopark alanına fidan dikme kararı alınmıştı. Validebağ Gönüllüleri‘nin çağrısıyla biraraya gelen yüzlerce kişi saat 17.00′de dikime başladı.Daha önce gelen ve alanın arkasında bekleyen iki otobüs dolusu çevik kuvvet, fidan dikimi sırasında alana girdi ve şikayet olduğu gerekçesiyle halkın alanı terk etmesini istedi. Getirilen fidanların yarısını dikmiş olan mahalleliler alanı terk etmediler ve polis hattının önünde beklemeye başladılar.

4a.polis_ilerliyor

3,5 dönümlük otopark yapımı sırasında daha önce ağaç kesilmiş olmasına ve şikayetlerin sonuçsuz kalmasına rağmen, polis, korunun SİT alanı olduğunu ve valiliğin kesin kararıyla buraya ağaç dikilemeyeceğini öne sürdü.

10636301_1479384218996412_3586706396874057187_n

Polis son uyarılarını yapıp, müdahaleye hazırlanırken, İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt görüşmek için arabulucu oldu. Görüşmenin bitmesini beklemeden polis halkı alanın dışına doğru sürmeye başladı. Hemen yakındaki Huzurevi sakinlerini ve koruyu gazlı müdahaleden korumak adına küreklerini bırakan vatandaşlar, oldukça yavaş bir şekilde geri çekilmeye başladı, çekilme alanının yaklaşık yarısında durdu. Bir yandan da Validebağ Gönüllüleri’nin polisle yürüttüğü görüşmeler sonucunda bir süre sonra, dikilen fidanlara cansuyu verilmesinde anlaşma sağlandı.

5a.sonraki_forum

Bir süre sonra Validebağ Çay Bahçesi’nde Validebağ Gönüllüleri ve destekçiler tarafından yüzden fazla kişinin katıldığı bir forum gerçekleştirildi, bu arada polis de koruyu terk etti. Forumda dikilen fidanların nasıl korunacağı konuşuldu ve bunun için gönüllülerden oluşan bir grubun ağaçları düzenli olarak sulaması ve onlarla ilgilenmesine karar verildi.

6.en_son

Validebağ gönüllüleri dün gece nöbete başladı.