“Hey Geçi” 

Yönetmenliğini Eda Elif Tibet’in yaptığı ve Doğa Derneği’nin Doğa Kültürü Projesi kapsamında hazırlanan belgesel filmi seyirlerinize sunuyoruz.

Belgesel konar göçer yaşam tarzı sürdüren ve buna bağlı hayvancılıkla geçimini sağlayan Gök ailesinin yakın ve samimi bir portresini çizmektedir. Film, Sarıkeçili yörüklerin geleneksel kültürel mirasının, Anadolu göçer kültürünün ve yaşam biçiminin bölgedeki biyoçeşitliliğe katkılarını ortaya koymaktadır. 

Sarıkeçililer, Karakeçililer, Koçerler gibi geleneksel pastoral göçebe kültürler bugün yaşamakta olduğumuz biyoçeşitlilik krizine cevaplar bulmakta yön gösterecek en önemli kültürel köklerimizden biri. 

Filmde yörük ailenin göçüne eşlik ederken aynı zamanda insan ve doğa etkileşimlerini inceleyen araştırmacı grubun görüşleri ile yerli halkların yaşama alanlarının korunması ve sürdürülmesi, hususundaki çeşitli konular tartışmaya açılmaktadır.

Filmin gerçekleşmesini mümkün kılan Sarıkeçili dostlarımız başta olmak üzere emeğe geçen herkese şükranlarımızı sunarız. 

Directed & Filmed & Edited by: Eda Elif Tibet
tibettoproductions.weebly.com
Music: İz
Cast: Saliha Gök, Ali Gök, Meryem Gök, Hüseyin Gök, Hürü Gök, Melek Gök, Nazlı Gök, Mehmet Gök, İbrahim Durmaz, Halil İbrahim Güner, Keçi Bayram, Keçi Kuzukızı, Büşra Şahin, Banu Aydınoğlugil, Mithat Marul