(haberartibir – 4 Eylül 2014)

Kuzey Ormanları Savunması’nın 5-6-7 Eylül tarihlerinde Kemerburgaz’da düzenleyeceği kampa Brezilyalı yazar Bernardo Guitterrez katılarak Brezilya’daki sosyal hareketleri anlatacak.

Kuzey Ormanları Savunması, dünyada doğayı koruma mücadelelerini Kemerburgaz’da düzenleyeceği bir kampla anlatacak.

5-6-7 Eylül tarihlerinde yapılacak kampta çeşitli belgeseller gösterilecek ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirilecek.

5 Eylül Cuma akşam saatlerinde kamp alanına doğru yola çıkacak olan katılımcılar kampa yerleştikten sonra, Fransa köylülerinin mücadelesini anlatan 2011 tarihli “Larzac Hareketi” (“Tous au Larzac”) ve Almanya’nın Hambach ormanlarındaki enerji tesislerine karşı verilen mücadeleyle ilgili belgesel filmleri izleyecekler.

6 Eylül Cumartesi sabahı, 4 ayrı noktadan kalkacak olan otobüslerin yanı sıra, bisikletçiler saat 10.00’da Hacıosman Metro İstasyonu’nda buluşarak bisikletleriyle kamp alanına doğru hareket edecekler.

Cumartesi günü 11.00- 17.00 saatleri arasında çocuk atölyesi, taş boyama atölyesi, döviz/pankart üretim atölyesi, sanat üretim alanı, halk oyunları atölyesi, yemek ve ilkyardım atölyelerinin yanı sıra, doğal malzemelerden üretilecek ekoloji kütüphanesi ve gençlerle oyunlu sosyal haklar çalışması çerçevesinde yapılacak Hayat Zor Atölyesi’nde sanatsal üretim alanları oluşturulacak.

KAMP PROGRAMI

Cumartesi günü aynı saatlerde, tartışma atölyelerinde, mantar, şifalı bitkiler, tohum-kompost ve direniş haberciliği (KOS medya) gibi konuların yanı sıra İstanbul ve Marmara’daki su ve kamuya ait alanların savunulması, nükleer enerji ve enerji, hayvan özgürlüğü ve veganizm konularında çok sayıda meslek odası, çevre ve kent inisiyatifi ile yaşam savunucularının katkısıyla tartışmalar düzenlenecek. Marmara bölgesinin sorunlarının tartışılacağı KOS Marmara Bölge Toplantısı ile Mülksüzleştirme Ağları, Açılma-Cinsel Yönelim atölyelerinin yanı sıra Küresel Devrim Araştırmaları Ağı (GRRN) üyesi İspanyol-Brezilyalı yazar ve dijital araştırmacı Bernardo Guitterrez “küresel ağlar, 15M Occupy, Brezilya sosyal hareketleri” konusunda bir atölye düzenleyecek.

Cumartesi günü 18.00- 20.00 saatleri arasında Can Atalay, Selahattin Beyaz, Özgür Gürbüz ve Mücella Yapıcı’nın katılacağı Kuzey Ormanları Savunması panelinin ardından, saat 21.30’da Kırmızı Nazmi, Murat Ak, Siya SiyaBend, Hakan Vreskala, Kaan Boşnak’ın katılacağı konser etkinliği düzenlenecek.

Kuzey Ormanları Savunması kampı 7 Eylül Pazar günü, saat 11.00–13.00 arasında düzenlenecek Kuzey Ormanları Savunması Forumu ile saat 16.00’da kamp alanı yakınlarındaki kesim alanında düzenlenecek basın açıklamasıyla son bulacak.