(Fundanur Öztürk / Radikal – 4 Eylül 2014)

Hayvan hakları savunucuları Sarıyer Kısırkaya’da açılmak istenen 20.000 köpek kapasiteli hayvan barınağına karşı dava açtı. Sarıyer Kent Dayanışması da “Barınak bahane. Barınak için meranın imar durumu değiştirilerek bölge ranta açılmak isteniyor” diyor.

Son günlerde rant iddiaları ile gündeme gelen Sarıyer Kısırkaya’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce inşası sürdürülen 20.000 köpek kapasitelik dev hayvan barınağının yürütmesinin durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından açılan davada İstanbul 6. İdare Mahkemesi, davalı İBB’den ilk savunmasını istedi. 

İstanbul’da Sarıyer Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planı değişikleriyle yapılaşmaya açıldı. Kuzey Ormanlarının da dahil olduğu bölgede verilen imar kararı tepki toplamaya devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce plajın yakınında inşası sürdürülen hayvan barınağının yürütmesinin durdurulması için Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından dava açıldı. 

“Bu tesisin, denetimden, kontrolden uzak, hayvan haklarını gözetmeyen bir toplama kampı olacağını düşünüyoruz” diyen Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi Burak Özgüner, “İBB’ye, mevzuata aykırı bir şekilde inşasını sürdürdüğü dev toplama kampının yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açmıştık. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, İBB’den ilk savunmasını istedi ve bu savunmaya göre yürütmenin durdurulması istemini inceleyecek ve bir karar verecek. Özellikle barınağın arazi seçimi ile ilgili ve barınağın gelecekte hayvanlara yaşatacağı sorunlarla ilgili ciddi endişelerimiz var. Böyle bir tesisin hayvan yararına değil aleyhine olacağını ifade ediyoruz. Hayvanlar yararına olacağı iddia edilen bu tesisin kısa süre içerisinde amacından sapacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu. 

KISIRKAYA’DA RANT TEHDİDİ 

Milli Emlak’a aitken Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilen ardından da özel bir maden şirketine kiralanan Kısırkaya Plajı’na, plajın ruhsatsız olması gerekçe gösterilerek Sarıyer belediyesine ait  makinaları girmişti. Boğulma olaylarının yaşanması nedeniyle halka kapandığı iddia edilen plajın, düzenlenerek halk için güvenli hala getirilmesi yerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılmış olmasına Kısırkaya halkı isyan etmişti. 

Hayvan hakları savunucularının tepkisini çeken dev barınağın hemen yanındaki Kısırkaya Plajı’nda geçen hafta yapılan yıkım ile ilgili olarak da konuşan Özgüner, “Özellikle Kısırkaya, Gümüşdere bölgesinde ciddi bir yıkım ve rant süreci ile karşı karşıyayız. Bu yıkım süreci, bölgenin yaban hayatını, insanlarını, doğasını da etkileyecek. Süreci izlediğimizde bunun sistemli bir şekilde planlandığını ve bu planın uygulandığını görüyoruz. Bu konudaki endişelerimiz haklı çıkıyor. Telafisi mümkün olmayan zararlara neden olunmadan, İBB derhal yanlışından dönmeli” dedi. 
Aynı barınak ile ilgili olarak, Engelli Hayvanları Koruma ve Hayvan Hakları Derneği, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ı, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na şikâyet etmiş ve Topbaş hakkında soruşturma açılmasını talep etmişti. 

“KÖPEK BARINAĞI BAHANE” 

Sarıyer Kent Dayanışması da Kısırkaya’ya bir destek ziyareti düzenlemiş, Kısırkaya halkının konu hakkındaki görüşlerini almıştı. Sarıyer Kent Dayanışması’ndan Emin Turan da köpek barınağının bir bahane olduğunu söyleyerek, önümüzdeki dönemde buranının tamamen imara açılacağını düşündüğünü dile getirdi. Turan, “Plajın arka bölümünde yapılan barınak için mera olan yerin imar durumu, hayvan koruma amaçlı imar değişikliğine uğradı. Çünkü geçtiğimiz yıl buraların tamamının imar statüsü değiştirilememişti. Ama birkaç yıl içinde barınağı yıkarak burayı tam olarak imara açarlar” dedi.