(KOS Medya – 4 Eylül 2014)

Fransa’da Notre-de-Dame-des-Landes havaalanından sonra, bir başka proje daha tartışma yarattı.

Bir baraj inşaatına yol açmak için Sivens Ormanı’nın katledilmesine karşı çıkan eylemcilere saldırılarını sürdüren Fransız polisi ve jandarması, 1 Eylül günü 200 kişilik çevik kuvvet ekibi ile kamp alanını kısmen dağıttı ve 10 Zadist eylemcinin ağır yaralanmasına neden oldu. Bölgedeki köylülerin çabalarına aldırmadan işgalcileri bölgeden çıkarmak isteyen polis gaz bombası ve plastik mermi kullandı. Yaralılara yardım eden hemşirelerden biri içinde bulundukları durumu, “Savaşta olmak gibi” diye tanımladı.

ca-scotche-le-canon-du-flashball-sur-la-tempe ca-gaze1

İşgallerine ZAD ismini veren eylemciler, bir yıldır ormanı korumak için devlet ve kapitalistlerle 2867359_origsavaşıyor. ZAD, “zone à défendre” ın kısaltılmışı- yani “korunacak bölge”.Önceki işgaller ve protestolar polis tarafından çok sert müdahalelerle dağıtılmış, ancak her seferinde bölgeye geri dönüp ormanı polis ve şirketlerden korumak için işgallerine devam etmişlerdi. Polis şiddeti arttıkça sayıları daha da artan eylemciler halkın dikkatini çekmek ve yerel yönetimlere baskı oluşturmak için açlık grevine dahi girmişlerdi.

KORUNMASI GEREKEN SAYISIZ HAYVAN TÜRÜ

Yüze yakın korunan ağaç türünün ve 13 hektarlık sulak alanın bu projeyle yok olacağını dile getiren 28 gündür açlık grevindeki kolektif sözcüsü “Çevresel ve finansal maliyet, çiftçiler için tarımsal uygulamalar da göz önünde bulundurulduğunda çok yüksek! Çevre planlama bölge müdürlüğüne göre ise bölgede korunması gereken en az 94 çeşit hayvan türü var “  diyerek bölgede baraj yapımının felakete yol açacağının altını çizdi.

 

Polis ve eylemciler arasındaki mücadele sonucunda testet_bucheron_v_1-53806polis ormanda ağaç kesimi için yolu açmayı başarsa da, eylemciler bunu bir yenilgi olarak görmüyorlar. Tam tersine, baskının çok daha fazla insanın harekete geçmesini sağladığını ve bu anlamda bir dönüm noktasında olduklarını söylüyorlar. Aynı zamanda polis şiddetinin,  baraj projesini sessiz sedasız bir şekilde bitirmeye çalışan şirketlerin planlarını görünür kıldığını belirtiyorlar. Yerel yönetimler Sivens Ormanı konusunda verilecek kararlarda halka da danışmaları için baskı görüyor ve eylemciler tam da bu yüzden artık şirketlerin gizli kapaklı hareket edemeyeceğini vurguluyor. “Bizim durduğumuz yer net: bu barajı durdurmak istiyoruz” diyorlar.

8.4 milyon maliyeti olup yapımına başlanan baraj yapımına karşı bölgeden ayrılmayan Zadistler, daha önce de Fransa’nın Nantes 1047653_origşehrine 30 km uzaklıktaki Notre-dame-des-landes bölgesinde yapılmak istenen havalimanına karşı çıkmışlardı. Fransa’nın dört bir yanından gelen 50, 000 kişi, bölgedeki çiftçilerin de katılımıyla geçtiğimiz Şubat ayında Nantes şehrinde toplanıp eylem yapmış ve polis şiddetine maruz kalmıştı. Zadistler, Yeşiller Partisi’nin de güçlü bir şekilde karşı çıktığı hava alanı projesinin yapılacağı yeri işgal ederek, bölge halkıyla beraber tarım ve ormanlık alanları savunmuş, şehirleşmeye karşı olduklarını dile getirmişlerdi.

zad2

Zadistler, daha önce de Notre-dame-des-landes bölgesinde yapılmak istenen havalimanına karşı çıkmışlardı.