(Metin Cihan/İleri – 6 Eylül 2024)

Fatsa’daki siyanürlü altın işletmesi köylüleri ayağa kaldırdı. Farklı köylerden yürüyüşe geçen yurttaşlar, maden sahası önünde buluşarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Jandarma maden önünde savaşa gidermiş gibi önlem aldı.

Altıntepe firmasının yabancı ortağıyla birlikte Fatsa’ya bağlı Yukarı Bahçeler köyü yakınındaki Engiz Tepesi’ne kurduğu siyanürlü altın işletmesi çevre köyleri ayağa kaldırdı. Bugün öğle saatlerinde maden sahası çevresindeki farklı köylerden ayrı ayrı yürüyüşe geçen köylüler maden sahası önünde buluştu. Yürüyüşe özellikle köylü kadınların yoğun bir katılım gösterdiği görüldü. Maden sahası girişinde jandarma engeli ile karşılaşan köylüler ve bölgedeki çevre platformları dağılmayı kabul etmeyince jandarma geri çekildi ve planlanan basın açıklaması yapıldı.

Yürüyüşte yer alan Özkan Coşku’dan aldığımız bilgiye göre eyleme bine yakın yurttaş katıldı ve maden sahası çevresinde yol kapatma şeklinde eylemler devam ediyor. Köylüler kendi arazileri üzerindeki yollara kimi engeller koyarak, oradan geçip maden sahasına gitmek isteyen iş makinalarına ve erzak araçlarına geçiş izni vermiyor.

Köylülerin tepkisine neden olan maden sahasında altının ayrıştırılmasında siyanür kullanılacağı için bölgedeki hayat tehdit altında. Ayrıca, büyük bir orman katliamı yapılmıştı ve şirket tarafından dere yatağı değiştirilmişti.

Maden firması Fatsa’da ormanla kaplı bir dağı bu hale getirmişti:

doga katliami