(Diken – 6 Eylül 2014)

Bilal Erdoğan’la birlikte Bosphours 360′ın ortakları. Sol başta Abdülkerim Çay ve Cengiz Aktürk

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre ek klasörde, Bilal Erdoğan’ın gizli ortağı olduğu iddia edilen Bosphorus 360′ın yönetim kurulu üyesi Cengiz Aktürk ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansından Kalkınma Ajanslarıyla İşbirliği Daire Başkanı Abdülkerim Çay arasında geçen bir telefon görüşmesi yer alıyor.

Görüşmede, Tuzla’da askeriyeye ait olan tam 300 hektarlık ormanlık alana hangi yollardan talip olunacağı konuşuluyor.

29 Mayıs 2013′te yapılan 6 buçuk dakikadan uzun telefon görüşmelerinden şunlar anlaşılıyor:

‘Veriyorsa bize versin’

* Aktürk ve Çay, Tuzla’daki ormanlık araziye İmam Hatipler Derneği adına talip olan Ali Dirik isimli kişinin yerine muhakkak kendilerinin talip olması gerektiğini konuşuyor.

* Çay ve Aktürk, Dirik’in talip olduğunu öğrenince, ‘Veriyorsa bize versin’ dedikleri orman arazisine TÜRGEV mi, İlim Yayma Cemiyeti mi, yoksa Kartal İmam Hatip Mezunları adına mı başvuracaklarına bir türlü karar veremiyor.

* Cengiz, bu noktada Bosphorus 360 üzerinden talip olmaya ise, “Ya biz 360 olarak olmaz şimdi” diye karşı çıkıyor.

Dirik kolpacı

* Arazinin kendisine tahsisi için başvuran Dirik, konuşmalarda ‘kolpacı’ olarak geçiyor. Dirik’ten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda danışmanlık yapan biri olarak bahsediliyor. Dirik Tuzla’da Viaport AVM’nin karşısındaki araziye “Başbakanımızın kesin talimatı var”diyerek başvuruda bulunmuş.

* Dirik, başvuru dilekçesini bizzat Başbakanlık’a veriyor. Ardından ise Orman Bölge Müdürlüğü’ne giden Dirik’in dilekçesinde İmam Hatipler Derneği değil Amasyalılar Vakfı ismi geçiyor.

* Çay ve Aktürk, ‘orman’a karşı çok duyarlı, bu işte bir iş olduğunu ve Dirik’in mesire yeri olarak kiralamak istediği arazide her şeyi yapabileceğini düşünüyor.

* İkili, Dirik’in askeriyedeki bazı astsubaylara rüşvet de verebileceğini, bu yüzden araştırılmasını gerekirse Orman Bölge Müdürü ile görüşülmesini konuşuyor.