(diken.com.tr – 9 Eylül 2014)

HES tehdidi altındaki Alakır Vadisi’ni ’1′inci Derecede Doğal Sit Alanı’ ilan eden mahkeme kararını uygulamayan Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu üyelerine, isimleri saklandığı için dava açamayan Alakır Nehri Kardeşliği (ANK), son çare olarak  ‘Aranıyor’ ilanı verdi.

Alakır Vadisi’ne ilişkin Antalya 3′üncü İdare Mahkemesi’nin ‘Birinci Derecede Doğal Sit Alanıdır’ kararını, Danıştay 14′üncü Dairesi de onadı.

Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, 22 Temmuz’da yaptığı toplantıda ‘mahkeme kararı kurulun sit ilan etme prosedürüne aykırıdır’ diyerek söz konusu kararın kabul edilemez olduğuna hükmetti.

Kurul ‘sır’ oldu!

alakir

(Fotoğraf: DHA)

Alakır Nehri Kardeşliği üyeleri, dördü tamamlanmış, dördü de proje aşamasında toplam sekiz HES projesinin bulunduğu nehir ve havzasının 1′inci Derecede Doğal Sit ilan edilmesi yönünde mahkeme kararını uygulamayan komisyon üyelerinin suç işlediğini ileri sürerek dava açmaya karar verdi.

Ancak, dava açacakları kişilerin isimlerini öğrenebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gibi ilgili tüm kurumlara başvurularından sonuç alamadı.

Hz. Google bile bilmiyor!

alakir-araniyor

Bunun üzerine Alakır Nehri Kardeşliği üyeleri, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu üyelerinin kimliğini belirlemek için Facebook hesabından ‘Aranıyor’ başlıklı ilan yayımladı.

“Kurul üyelerinin kim olduğunu bilenlerin acilen bildirmeleri rica olunur” denilen ilanda, ihbar hattı olarak da alakirnehri@gmail.com e-posta adresi verildi.

‘Aranıyor’ ilanıyla birlikte yapılan açıklamada, kurul üyelerinin isimlerini ‘Hz. Google’ın bile bilmediği, kurulun resmi sitesinde ise eski üyelerin listesinin yer aldığı vurgulandı.