(sendika.org / 13 Eylül 2014)

Bursa’da kurulmak istenen DOSAB Termik Santrali ile ilgili Bursa Kent Konseyi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Bursa Konuşuyor’ etkinliği, ‘Bursa kapı önünde konuşuyor’ etkinliğine dönüştü.

Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulmaya çalışılan santral ile ilgili Bursa Kent Konseyi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi 12 Eylül’de Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘Bursa Konuşuyor’ adlı ekinlik düzenledi. Yaklaşık bir aydır tüm Bursa halkına mesajlarla, meydanlara asılan pankartlarla duyurulan etkinlik, bugün son anda kurum temsilcilerine açıktır olarak değiştirildi. Halkın katılmak istemesinin reddedilmesi üzerine, gelen pek çok kişi etkinliğe alınmayınca kapı önünde güvenliklerle tartışmalar yaşandı.

Etkinliğin organizatörleri halkı içeriye neden almadıklarına açıklama yapmadan kurum temsilcilerine yönelik olduğunu bu konunun gerekli kişilerce tartışılacağı yönünde söylemlerde bulundu. Önce halkı alamayacaklarını söyleyen yetkililer konuşmacı olarak gelen Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın halkın olmadığı bir yerde yer almayacağını belirtmesi ve halkın ısrarı üzerine kapılar açıldı ve etkinlik halka açık bir şekilde gerçekleştirildi.

Basın emekçilerine de saldırı

Etkinliğe katılmaya çalışan halkın ısrarı nedeniyle kapıda barikat kuran güvenlik ve yetkililer basın emekçilerine de saldırı da bulundu. İçeride görüntü alan basına yönelik kameraları kapatmasını, gerçekleşen eylemin kameraların kapatılmamasından kaynaklandığını, insanların bilgi almak yerine toplantıya katılamadıkları için şov yaptıklarını iddia ettiler. Ancak basının tepkisi nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldılar.

‘Bizim için halk sağlığı değil, kömürün güvenliği önemli’

Kapıların açılması sonrasında yaklaşık bir saat geç başlayan ve AKP’ye yakınlığıyla tanınan Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın yönettiği toplantı, DOSAB Yönetim Kurulu üyelerinin konuşmalarıyla başladı. Konuşmalarında enerji ihtiyacının arttığını ve açılacak santral ile istihdamın arttırılacağını, yerel kaynakların kullanılacağını ağızlarından düşürmeyen DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman ve DOSAB Müdürü Serhat Şengül’e salondan tepkiler geldi. BTSO Başkanı’nın konuşmasında ‘Ben iş dünyasını düşünüyorum, kömür hammaddesinin arzı gerekli bize. Biz sanayiciler olarak hammaddenin güvenliğini korumak zorundayız. Ya kömür ocakları kapatılırsa, biz sanayiciler ithal etmek zorunda kalırsak, bunları düşünmeliyiz’ yorumu sermayenin insan ve çevre sağlığına verdiği değeri gözler önüne serdi.

Akademik odalardan yalanlama

DOSAB yöneticilerinin konuşmaları sonrasında TMMOB’a bağlı pek çok kurum temsilcisi anlatılanların yüksek güvenlikli bir santralden bile elde edilemeyeceğini, insan ve çevre sağlığını her an tehdit edecek olan bu projenin yapımının yanlış olduğunu belirtti. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Efsun Dindar,çevre açısından telafisi mümkün olmayacak riskler taşıyacağına işaret etmesi üzerine, Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, santralin son teknoloji ile üretileceğini belirterek eleştirilerin yersiz olduğunu söylemesi üzerine salondan tepki aldı. Halk Sağlığı uzmanı Kayıhan Pala sunumu ile yaşanan sağlık sorunlarının termik santral ile arttığını Orhangazi’de kurulmuş olan termik santralin çevresine ölüm saçtığını belirtti. Sürekli olarak santral yanlılarının söylediği doğalgazdan vazgeçilerek kömüre dönüş yapıldığını belirtmeleri üzerine Pala, ‘Eğer bu kadar sağlıklı ve ucuz ise bizlerin evlerimizde niye kömür kullanılmasına izin verilmiyor’ diyerek yapılan açıklamaların yanlış olduğuna değindi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ertuğrul Aksoy’da, tarım arazilerini yok edecek olan projeye dair eleştirilerini belirtti.

DOSAB’ta işletme sahipleri dışında halkın ve akademisyenlerin desteğini alamayan projeye dair toplantıda tepkiler azalmazken, salonda söz almak isteyen, sorular yöneltenlere ise Semih Pala’nın müdahalede bulunarak, halkın eleştirilerini engellemeye çalışması da gözlerden kaçmadı.