3kopru

Hukuksuz bir şekilde devam eden kırım projesi 3. köprüye karşı Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul Kent Savunması ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmek üzere kitlesel dilekçe eylemi başlatıyor.

Eylemin çağrı metnine ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne 19 Eylül Cuma saat 13.30‘da kitlesel bir şekilde iletilecek dilekçe linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması Ortak Çağrısı:

3. KÖPRÜ İNŞAATINI DURDURUN, MAHKEME KARARINI UYGULAYIN!

3. KÖPRÜ CİNAYETTİR!

29 Mayıs 2013 tarihinde yapımına başlanmış olan İstanbul Boğazı 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi inşaatı, İstanbul ve Marmara’da büyük bir çevre kırımı ve su krizi yaratarak devam etmektedir. Bilim insanlarının, çevre örgütlerinin ve İstanbul halkının projeye itiraz ederken vurguladığı gerekçeler, inşaatın sürdüğü bir yıl içinde tartışma götürmez gerçeklere dönüşmüştür.

3. KÖPRÜ HUKUKSUZDUR!

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi ihalesi ve inşaatı, iktidar tarafından meslek örgütlerince açılmış onlarca dava devam ederken,  2013 yılında Çevre Kanunu’na eklenen geçici bir madde ile Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği hükümlerinden muaf tutularak başlatılmıştır. Ancak çevre kırımını tetiklediği açık olan büyük ve riskli projelerin ÇED muafiyetinden yararlanmasına imkan veren söz konusu geçici madde, “planlama aşaması geçmiş ve ihale süreci başlamış olan projeler” ibaresi de dahil, 3 Temmuz 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Söz konusu karar, 3. Köprü’yü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu projesini, ÇED muafiyeti kapsamından çıkartarak, yeni bir sürecin başlatılmasını hukuken zorunlu hale getirmiştir.

Büyük bir ormanlık alanı hızla yok eden ve Marmara bölgesinde telafisi mümkün olmayan çevre etkileri yaratan 3. Köprü inşaatının, iktidar tarafından, Anayasa Mahkemesi’nin çevre etki değerlendirmesi konusundaki açık kararına karşın, “geriye yürümezlik”  gerekçesinin arkasına sığınılarak sürdürülmesi açık bir anayasal suç, hukuk tanımazlık ve doğa düşmanlığı örneğidir.

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması olarak, hukuk tanımaz iktidarı kentimizi, doğamızı ve Marmara Bölgesi’ni büyük bir çevre felaketine sürükleyen 3. Köprü hakkındaki mahkeme kararını uygulamak zorunda bırakmanın, ancak kitlesel bir seferberlikle ve ısrarlı bir eylem süreciyle mümkün olduğunu biliyoruz.  Bu sürecin ilk adımı olarak, projeyle ilgili bakanlıklara, 3. Köprü inşaatının durdurulması ve ÇED sürecinin derhal başlatılması konusundaki sorumluluklarını hatırlatmak için, kitlesel dilekçe eylemlerimizi başlatıyoruz.

İstanbul halkını, en temel yurttaşlık haklarından biri olan bilgi edinme hakkına sahip çıkarak ekteki dilekçeleri yaygınlaştırmaya, doldurmaya ve dilekçelerimizi kitlesel bir eylemle bakanlığa ileteceğimiz 19 Eylül Cuma günü saat 13.30’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Balmumcu’daki binası önünde buluşmaya çağırıyoruz.

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI-İSTANBUL KENT SAVUNMASI

3. Köprü Bilgi Edinme Dilekçesi’ni indirmek için tıklayınız.