(Radikal – 14 Eylül 2014)

Soma’da yapılacak üçüncü termik santral için, acele kamulaştırma sürecinde olan zeytinliklerin çevresine 2 metre yüksekliğinde tel örgü çekilmeye başlanmasına tepki gösterildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde hukuki süreç devam ederken zeytinliklerin çevresine tel örgü çekildi. Yapılanın yanlış olduğunu savunan çevreciler ve köylüler, Kaymakamlık ve belediyeden zeytinliklerin korunması için önlem almasını istedi.

Bakanlar Kurulu tarafından 10 Mayıs 2014 tarihinde alınan karar ile Soma’da binlerce metrekarelik alanda bulunan zeytinlik, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı için kamulaştırıldı.

Greenpeace’in Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yaptığı başvuru ile ‘acele kamulaştırma’ yöntemiyle kamulaştırıldığı belirtilen bu alanların zeytinlik olduğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine, üçüncü termik santralin kurulacağı Yırca Mahallesi ile bu santrale verilecek kömürün bulunduğu saha olan Deniş Mahallesi’nde yaşayanlar, zeytinliklerin acele kamulaştırma sürecinin iptali için dava açtı.

Davaya rağmen Kolin Şirketler Grubu, zeytinliklerin çevresini iki metre yüksekliğinde tel örgü ile çevirdi. Zeytinliklerin bulunduğu Yırca Köyü sakinleri ve Greenpeace yetkilileri, Soma Kaymakamlığı ve Soma Belediyesi’ni durumdan haberdar edip, Kolin Şirketler Grubu’nun zeytinlik alanlara zarar vermesi olası eylemlerine karşı gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, “Yırca köylülerine, kamulaştırma süreci ile ilgili şu ana kadar usule ve hukuka uygun yazılı bir tebligat yapılmadı, süreç ile ilgili hukuka uygun bilgilendirmeler yapılmadı. Kamulaştırma sürecine karşı yasal itiraz süresi devam ediyor olmasının yanı sıra hukuki süreç başlatıldı” dedi.

ZEYTİN ÜRETMEYE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ

Zeytinliklerinin yerine termik santral kurulmasını istemeyen köylüler de kömür yüzünden yaşamlarından çalınmasını istemiyor. Köylüler, zeytin üretimini sürdürmekten yana’dedi. Yırca köylüleri ve Greenpeace, vermekte oldukları hukuk mücadelesinden vazgeçirilmek istendiklerini belirtip, “Zeytinliklerin yok edilmemesi için mücadelemize var gücümüzle devam edeceğiz” dedi.