(Birgün / 18 Eylül Perşembe)

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ A.Ş’de toplu sözleşme görüşmeleri sürerken işten çıkarılan ve bu nedenle 60 gündür belediye önünde direnişte olan işçilerin direnişi kazanımla sona erdi.

CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ A.Ş.’de çalışan, toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken işten çıkarılan ve belediye binası önünde çadır kurarak eylem yapan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi 239 işçinin başlattığı direniş 60’ıncı gününde kazanımla sona erdi.

DİRENDİLER KAZANDILAR

Beşiktaş Belediyesi ile park ve bahçe temizlik işlerini yapan BELTAŞ şirketinin işçileri arasında bir süredir devam eden anlaşmazlığın çözümü için taraflar Beşiktaş Belediyesi’nin Etiler’deki binasında bir araya geldi. CHP İstanbul Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Veli Ağbaba’nın da katıldığı törende, atılan imzalarla Beltaş işçilerinin direnişi kazanımla sona erdi. Taşeron işçilere iş güvencesi ve sendikal örgütlenme hakkı getiren toplu sözleşme alkışlar arasında imzalandı. Sözleşmeye, DİSK’e Bağlı Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Remzi Çalışkan ile birlikte imza koyan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, “Biz Beşiktaş Belediyesi olarak hem sendikal örgütlenmenin en iyi örneklerinden birini gerçekleştiriyoruz hem de sizlerin maddi taleplerini -ki sonuna kadar helal olsun- en güzel şekilde karşılıyoruz” dedi. 

İŞÇİLER SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

60 gündür direnişte olan BELTAŞ işçileri grev süresi boyunca CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı’nı iki defa işgal etmişti.  7 Eylül günü Dünya Barış Parkı’nda Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen ‘temizlik çalışmaları’ BELTAŞ işçilerinin grevlerini kırmaya yönelik hareket olarak yorumlanmıştı. Dünya Barış Parkı’nda düzenlenen temizlik çalışmalarına Belediye Başkanı Murat Haznedar’ında katılmasını protesto eden direnişçi işçiler polis ve iddialara göre belediyenin eli sopalı ekipleri tarafından saldırıya uğramıştı.