(DHA / 19 Eylül 2014)
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarafından ‘izinsiz basın açıklaması yaptığı’ gerekçesiyle açığa alınan Devlet Hastanesi’nin tek Gastroentoloji Uzmanı Dr. Dilek Tucer, soruşturmanın tamamlanmasının ardından görevine iade edildi.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “Soruşturma tamamlandığı için görevden uzaklaştırmanın anlamı yoktur, çünkü soruşturma bitmiştir. Ama soruşturma neticesi nedir henüz bana intikal etmedi. Bittiğini haber alır almaz, ben de kendisini görevine iade ettim” dedi.
uzunkc3b6prc3bc2

Ergene Platformu Dr. Dilek Tucer’in görevden alınmasını protesto etmişti

Edirne Devlet Hastanesi’nin tek Gastroentoloji Uzmanı olarak görev yapan Dr. Dilek Tucer, geçen 9 Eylül günü hastane yönetiminin izni ile halkı bilgilendirmek için düzenlediği basın toplantısında, Ergene Nehri’ndeki kirliliği ve çevresinde yarattığı kanser riskini anlatmıştı. Haberlerin basında yer almasının ardından hakkında soruşturma açılan Dr. Tucer, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in talimatıyla ‘izinsiz basına açıklama yaptığı’ gerekçesiyle açığa alındı. Sağlık Bakanlığı’ndan olayı araştırmak için gelen 2 müfettiş dün akşam saatlerinde soruşturmasını tamamladı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Kamu Hastaneler Birliği’ne gönderdiği yazıyla Dr. Dilek Tucer’i görevine iade etti.
Soruşturma tamamlandığı için Dr. Tucer’i görevine iade ettiğini ifade eden Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “Dr. Dilek Tucer hakkındaki soruşturma dün akşam itibariyle tamamlandı. Bende bugün 11.30 itibariyle görevine başlattım. Şu anda doktorumuzun görevinin başında olduğunu sizlere ifade edebilirim. Soruşturma tamamlandığı için görevden uzaklaştırmanın anlamı yoktur, çünkü soruşturma bitmiştir. Ama soruşturma neticesi nedir henüz bana intikal etmedi. Bittiğini haber alır almaz, bende kendisini görevine iade ettim. Şu anda doktorumuz hasta kabulüne devam ediyor. Yerine başka bir doktor görevlendirilmişti, bu arada görev yapmış olması gerekir. Hastalarımız konusunda bir aksaklık olmadı. Bizim oradaki muayene yönünden ciddi bir aksaklık meydana gelmedi” diye konuştu.
GÖREVE İADE YAZISI
Edirne Valiliği’nden Kamu Hastaneler Birliği’ne gönderilen Vali Şahin imzalı göreve iade yazısında ise şu ifadelere yer verildi: “Edirne Devlet Hastanesi’nde görev yapan Gastronoleji Uzman Dr. Dilek Tucer 09.09.2014 günü Devlet Hastanesi Toplantı Salonu’nda öğle üzeri yapmış olduğu basın açıklamasında; kendi uzmanlık alanı dışında toplumda infiale yol açacak biçimde gıda sektörü ve halk sağlığı alanında basına bilgi ve demeç verdiği, yetki alanı dışındaki idare ve siyasi makamların görev alanına müdahale ederek toplumu yanlış yönlendirdiği için ve bu konuda hiçbir bilimsel veriler olmadan açıklamalarda bulunarak, bir hekim sıfatına uygun düşünmeyen tavır ve davranışlar sergilediği nedeniyle, konuyu incelemek üzere Bakanlık Müfettişleri görevlendirildi. Görevi başında kalması sakıncalı görülerek 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’nun 137’inci ve devamı maddeleri uyarınca görevinden uzaklaştırıldığı ilgi yazı ile bildirilen, Uzman Dr. Dilek Turcer’in Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan soruşturması tamamlanmış olduğundan, 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’nun 144’üncü maddesi uyarınca hizmetlerini devama engel bir husus olmadığı değerlendirilerek, görevine iade edilmiştir.”